Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dlaczego Polacy boją się Twittera?

Dlaczego Polacy boją się Twittera?
Fot. Getty Images
Cały świat tweetuje na potęgę, a Polacy - z wyjątkiem polityków i dziennikarzy - unikają go jak ognia. Dlaczego wciąż wolimy Facebooka?
Reklama
Reklama
Wystarczyło siedem lat, aby Twitter zdobył tytuł światowego lidera w szybkości dostarczanych przez siebie informacji. "Jeśli coś się wydarzy, to na Twitterze jest średnio w ciągu 20 minut. Na Facebooku dopiero po 4 godzinach" - zauważają medioznawcy.

Efekt? Serwis ma ponad pół miliarda użytkowników - najwięcej z USA, Brazylii, krajów państw Europy Zachodniej, a nawet z Egiptu i Indii.

Twitter nie przekonał jednak do siebie Polaków - jak wynika z raportu "Twitter in Poland", w Polsce serwis ma tylko 350 tys. użytkowników. Jego popularyzacji nie pomagają nawet polscy celebryci, politycy czy dziennikarze, którzy chętnie regularnie "ćwierkają" na Twitterze.

Skąd więc bierze się ten strach Polaków przed Twitterem? Zdaniem ekspertów, może on kryć się w naszych narodowych cechach, czyli języku i mentalności. "W polskim mamy długie słowa, w których ciężko przekazać coś w krótkiej formie (na Twitterze to max. 140 znaków - przyp. red.). Niewykluczone, że traktujemy ograniczenie długości wiadomości jako ograniczenie wolności słowa - i mamy do tego prawo zważając na doświadczenia historyczne" - tłumaczy dr Kamila Tuszyńska z PAN, cytowana przez Newsweek.pl.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z polskim Facebookiem, który przekroczył już magiczną granicę 10 milionów użytkowników. Taki wynik daje Polsce 23. miejsce w światowym rankingu serwisu, który niedawno obchodził swoje 10-lecie.

Wielką popularność Facebooka i rosnącą rolę mediów społecznościowych najlepiej widać na przykładzie portalu Londynek.net. Nasz fanpage na Facebooku wspiera już ponad 100 tys. fanów, co daje nam tytuł niekwestionowanego lidera wśród polonijnych mediów społecznościowych na Wyspach.

"Dzisiaj rano grono naszych sympatyków na Facebooku powiększyło się do 100 tys. osób, a jeszcze rok temu było ich niecałe 10 tys. To pokazuje, jak bardzo to medium jest obecne w naszym życiu. Szczególnie Polacy na emigracji szukają kontaktu poprzez media społecznościowe - choć z moich obserwacji wynika, że do Twittera wciąż nie jesteśmy tak przekonani jak do wynalazku Marka Zuckerberga" - twierdzi redaktor naczelna londynek.net, Adriana Chodakowska.

Nasz portal także tweetuje - pod adresem @londynek można znaleźć najświeższe doniesienia z Wielkiej Brytanii, Polski i świata.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama