Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Der Spiegel": Rules of law as main topic on EU summit

"Der Spiegel": Rules of law as main topic on EU summit
Wrześniowy szczyt UE w Tallinie. (Fot. Getty Images)
Germany introduced the issue of rule of law to the agenda of the forthcoming European Union summit, the German weekly Der Spiegel reported. Chancellor Angela Merkel is risking a dispute with Poland and Hungary.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jednym z powodów tego kroku, choć nie jedynym, jest zdaniem "Spiegla" sytuacja w Puszczy Białowieskiej. Trybunał Sprawiedliwości UE pod koniec lipca podjął decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu wycinki drzew na obszarach chronionych, jednak - zdaniem "Spiegla" - rząd nie zastosował się do tego orzeczenia.

Spotkanie przywódców krajów UE rozpocznie się w najbliższy czwartek.

Dziennikarze "Spiegla" twierdzą, że kanclerz Angela Merkel zamierzała poruszyć kwestę naruszania unijnego prawa podczas spotkania w środę w Berlinie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. "Chodzi o sprawy zasadnicze" - cytuje tygodnik anonimowych urzędników.

W ocenie autorów w przypadku niemieckiej polityki wobec Polski można mówić o "zmianie kursu". "Merkel i jej ministrowie unikali dotychczas bezpośrednich ataków przeciwko polskiemu rządowi. Aby dodatkowo nie obciążać drażliwego z powodów historycznych stosunku do Polski, Berlin "wolał chować się z plecami Komisji Europejskiej" - można przeczytać w "Spieglu".

"Niemiecki rząd chce obecnie pokazać krajom takim jak Polska czy Węgry, że wykraczając przeciwko zasadom praworządności, wstrząsają filarami UE" - piszą Peter Mueller i Christoph Schult z Brukseli.

Autorzy zastrzegają, że Komisja Europejska kierowana przez Jean-Claude'a Junckera też przestrzega zasad "tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba". "Juncker kieruje się dewizą: wszyscy są równi, ale niektórzy są równiejsi, co złości wszystkich, którzy czują się pokrzywdzeni, przede wszystkim mniejsze kraje w Europie Wschodniej" - donosi "Spiegel".

Wypowiedzi polityków z Polski i Węgier świadczą o tym, że KE utraciła w części krajów wschodnioeuropejskich swój autorytet jako wiarygodny orędownik prawa i porządku - ocenia "Der Spiegel". "Nawet te kraje w Europie Wschodniej, które nastawione są mniej konfrontacyjnie (niż Polska czy Węgry) do UE, złoszczą się, że KE i kraje takie jak Niemcy występują jako strażnicy europejskich wartości, a równocześnie same łamią zasady" - można przeczytać w "Spieglu".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement