Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy Irlandia dopuści do złagodzenia prawa aborcyjnego?

Czy Irlandia dopuści do złagodzenia prawa aborcyjnego?
Irlandia to jedyny kraj UE, w którym aborcja jest możliwa tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia matki. (Fot. Getty Images)
W Irlandii może dojść do referendum w sprawie złagodzenia prawa aborcyjnego. W miniony weekend zgromadzenie obywatelskie opowiedziało się miażdżącą przewagą głosów za zmianami przepisów.
Reklama
Reklama

Obowiązujące obecnie na Zielonej Wyspie prawo aborcyjne jest jednym z najbardziej restrykcyjnych i przestarzałych w Europie. Przerwanie ciąży jest dozwolone wyłącznie w przypadku realnego zagrożenia życia matki – np. w obliczu ryzyka samobójstwa. W rezultacie wiele kobiet wyjeżdża na zabieg do Wielkiej Brytanii lub kupuje pigułki poronne w internecie.

W miniony weekend, w celu rozważenia problemu, zwołano zgromadzenie obywatelskie, składające się z 33 przedstawicieli partii, 66 losowo wybranych obywateli oraz przewodniczącą. W serii głosowań grupa konsultacyjna stwierdziła w znacznej większości, że aborcja powinna być legalna do 12 tygodnia ciąży “bez względu na przyczynę”.

Opcję z granicą 22 tygodni, bardziej przypominającą warunki brytyjskie, odrzucono niewielką przewagą głosów. Cztery osoby z kolei opowiedziały się za zezwoleniem na przerwanie ciąży na każdym etapie, z dowolnej przyczyny.

Zdaniem obserwatorów, żaden z polityków nie spodziewał się aż tak liberalnej decyzji.

Do końca czerwca ma zostać wydany raport z forum, w którym przewodnicząca ma zarekomendować ujęcie w nowych przepisach praw kobiety, a nie tylko płodu, jak to jest obecnie. Na podstawie dokumentu komisja opracuje propozycje dla parlamentu, który zagłosuje w sprawie zorganizowania referendum.

Wicepremier Frances Fitzgerald wyraziła opinię, że plebiscyt powinien zostać przeprowadzony w przyszłym roku.

Irlandzkie prawo aborcyjne funkcjonuje w prawie niezmienionej formie od 1983 roku, kiedy wprowadzono poprawkę nadającą płodowi prawa obywatelskie. Od tego czasu doszło do wielu skandali. W 2012 roku zmarła na sepsę 31-letnia dentystka, której odmówiono aborcji, a dwa lata później strajk głodowy ogłosiła ofiara gwałtu.

Kobiety w wieku od 25 do 35 z Irlandii Północnej i Republiki Irlandii są największą grupą szukającą dostępu do leków aborcyjnych w sieci. Dane dostarczone przez Women on Web - organizację, która oferuje pigułki poronne w internecie - wykazały, że na przełomie ostatnich pięciu lat z usługi skorzystało 5 650 kobiet z obu krajów.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama