Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czego się boją Polacy?

Czego się boją Polacy?
Ponad jedna trzecia Polaków za realne zagrożenie uważa wybuch protestów społecznych i niepokojów (Fot. Getty Images)
Zapaść demograficzna, narastająca bieda i złe warunki życia - to największe, zdaniem Polaków, zagrożenia dla sytuacji wewnętrznej ich kraju.
Reklama
Reklama

Mimo niepokojących wydarzeń za wschodnią granicą, Polska jest postrzegana przez zdecydowaną większość badanych jako kraj bezpieczny - tak uważa 77 proc. ankietowanych. Przeciwną opinię wyraziło 21 proc. respondentów CBOS.

Zdaniem badanych, zagrożeń należy upatrywać w sytuacji wewnętrznej – zapaści demograficznej (51 proc.), narastającej biedzie i złych warunkach życia (48 proc.). Ponad jedna trzecia za realne zagrożenie uważa wybuch protestów społecznych i niepokojów. Jako potencjalne groźne dla kraju wskazywano konflikty polityczne, w tym działalność ugrupowań skrajnie prawicowych i nacjonalistycznych.

Dwie piąte badanych dostrzega możliwość kradzieży danych z komputerów instytucji państwowych, a ponad jedna czwarta  liczy się z atakiem cybernetycznym zakłócającym działanie państwa. Jedna trzecia obawia się wzrostu przestępczości.

Mniej niepokoi Polaków sytuacja międzynarodowa. 29 proc. liczy się przy tym z zachwianiem bezpieczeństwa energetycznego – przerwami w dostawie energii elektrycznej i gazu, tyle samo wiąże obawy z poważnym kryzysem finansowym i gospodarczym w Europie i na świecie.

Niemal jedna czwarta obawia się masowej imigracji do Polski uchodźców z terenów ogarniętych konfliktami. Niespełna co piąty uważa za realny wybuch wojny w Europie, 16 proc. obawia się zbrojnego ataku na Polskę, tyle samo wskazuje na atak terrorystyczny. Możliwy atak nuklearny niepokoi 9 proc. respondentów, po 5 proc. wskazało na utratę suwerenności lub odłączenie się części terytorium od Polski.

Niemal dwie trzecie respondentów (64 proc.) uważa, że nie ma obecnie zagrożenia dla niepodległości Polski. Obawę taką wyraża co czwarty (26 proc.) ankietowany. Najczęstszym źródłem obaw o suwerenność Polski jest – od 1991 r. – Rosja (przedtem ZSRR).

Osoby dostrzegające groźbę utraty lub ograniczenia suwerenności Polski najczęściej wskazywały na imperialną politykę Rosji i konflikt na Ukrainie. Rzadziej formułowano obawy związane wprost z agresją militarną ze strony Rosji lub innego państwa, sporadycznie wskazywano na terroryzm i islamski radykalizm.

Zdaniem 53 proc., kraj nie jest przygotowany na atak terrorystyczny, a 51 proc. – na katastrofę ekologiczną.

Badanie zostało przeprowadzone 6-16 listopada br. na 934-osobowej reprezentatywnej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski, metodą bezpośrednich wywiadów w domu respondenta.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama