Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

What do young Poles expect from the Church?

What do young Poles expect from the Church?
Według autorów raportu, "realizuje się dziś scenariusz papieża Benedykta XVI, który mówił, że Kościół jutra będzie składał się z małych wspólnot". (Fot. Getty Images)
32.5 percent young people expect from the Church, above all, an experience of God; 29.7 percent support in crisis situations and 27 percent arguments for the truth of faith - according to the report 'Church in Poland 2023'. 21 percent young people indicated 'personal beliefs and thoughts' as the reason for disbelief or indifference.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Raport "Kościół w Polsce 2023" przygotowała Katolicka Agencja Informacyjna oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Prezentuje on w formie syntetycznej działalność Kościoła w Polsce, zarówno w sferze duszpasterskiej, na polu ewangelizacji, jak i w dziedzinie charytatywnej i społecznej. Zawiera także aktualny obraz polskiej religijności wraz z przemianami, jakich ona doświadcza, w szczególności w młodszym pokoleniu.

Prof. Mirosława Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego przyznała, że, "od co najmniej 5-8 lat można zaobserwować w kraju szybką zmianę religijną". Zastrzegła, że "znacznie szybciej zmienia się poziom praktyk religijnych niż poziom wiary", ale proces ten toczy się jednak niejednolicie w różnych środowiskach społecznych.

Socjolog zaznaczyła, że "na poziomie całego społeczeństwa wiara deklarowana nie zmieniła się w Polsce tak bardzo w ciągu ostatnich 30 lat".

"Zmieniły się natomiast praktyki religijne. Widać to zwłaszcza wśród osób wysoko wykształconych oraz w dużych miastach. W Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławia, Poznaniu, a obecnie także w Gdańsku, jest więcej osób niepraktykujących w ogóle, niż praktykujących regularnie. Z danych CBOS wynika, że w 1992 r. praktykujących w tych wielkich miastach było 52 proc., a obecnie jest 28 proc., zaś niepraktykujących było 18 proc., a obecnie jest 40 procent" - poinformowała prof. Grabowska.

Na pytanie, co najbardziej przekonuje młodzież do rozwijania wiary i bycia w Kościele, 35,8 proc. młodych podało osobiste doświadczenie spotkania z Bogiem. (Fot. Getty Images)

Zwróciła także uwagę, że sekularyzacja najszybciej dokonuje się wśród najmłodszych pokoleń.

"W 2015 r., kiedy ci ludzi weszli w badania CBOS z 2022 r., regularnie praktykowało 55 proc., a dziś - 23 proc. Niepraktykujących było wówczas 18 proc., a obecnie wskaźnik ten wyniósł 38 proc." - dodała.

Według raportu, 21 proc. młodzieży, jako przyczynę niewiary lub obojętności, wskazało "osobiste przekonania i przemyślenia", 18,98 proc. "zniechęcenie do Kościoła, jako instytucji"; 9,3 proc. "wiedzę o negatywnych postawach moralnych księży".

Natomiast, na pytanie o najważniejsze źródła osobistej wiary 58,2 proc. zadeklarowało wychowanie religijne w rodzinie; 24,3 proc. osobiste doświadczenia religijne, i 24 proc. dotychczasowe przeżycia i doświadczenia życiowe; 16,2 proc. przykład religijności któregoś z rodziców.

"W badaniu socjologicznym uczniów szkół średnich wśród pięciu najczęściej wybieranych wartości znalazły się: miłość, wielkie uczucie (51,9 proc.), zdobycie ludzkiego zaufania i przyjaciół (50,9 proc.), szczęście rodzinne (46,3 proc.), działanie i dążenie do wybranego celu (45,7 proc.), a także znalezienie własnego miejsca w społeczeństwie oraz poczucie, że jest się w nim przydatnym i potrzebnym (44,7 proc.). Wiara religijna natomiast, jako element nadający sens życiu, została wskazana przez co 10. respondenta" - wynika z raportu.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 15.05.2024
    GBP 4.9651 złEUR 4.2635 złUSD 3.9368 złCHF 4.3498 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement