Menu

Coraz mniej chętnych na studia w Wielkiej Brytanii

Coraz mniej chętnych na studia w Wielkiej Brytanii
O 5% spadła liczba kandydatów z UE chętnych do studiowania w UK. (Fot. Getty Images)
Liczba osób, które złożyły podania na studia w tym roku w Zjednoczonym Królestwie, spadła o 25 tysięcy - poinformował Acas. Wśród chętnych jest o 4% mniej Brytyjczyków i 5% mniej obywateli krajów unijnych.
Reklama

Nie wszyscy jednak zniechęcają się Brexitem, bo na studia w Wielkiej Brytanii jest coraz więcej chętnych z krajów spoza Unii Europejskiej. Z tych miejsc zanotowano o 2% więcej podań.

Liczba chętnych spada w całym kraju: w Anglii i Walii o 5% , o 4% w Irlandii Północnej Irlandii i o 1% w Szkocji.

W Anglii jednak studiować chce rekordowo dużo 18-latków, bo 37,9%. W zeszłym roku chętnych w tym regionie było 37,2% - informuje telewizja ITV.

Obecnie za studia w Wielkiej Brytanii, poza Szkocją, trzeba zapłacić maksymalnie 9 250 za rok. Wyższe opłaty wprowadzono w 2012 roku, przed tymi zmianami koszt za rok nauki na wyższej uczelni w Anglii wynosił 3 tys. funtów.

Resort edukacji obiecał, że młodzi ludzie, którzy tej jesieni rozpoczną edukację w progach brytyjskich wyższych uczelni, wciąż będą mogli liczyć na pożyczki, tak jak to było do tej pory. Dotyczy to także tych żaków, których studia skończą się już po Brexicie, czyli w marcu 2019 roku. Kandydaci na studia w UK obawiają się jednak, że przepisy po tym czasie mogą się zmienić.

Przyznawaniem kredytów studenckich w Wielkiej Brytanii zajmuje się organizacja Student Loans Company. Studenci ze Szkocji za naukę na regionalnych uczelniach nie muszą w ogóle płacić.

 

  Komentarze


  • Alf
   14 lipca 2017, 15:48

   Żeby studiować trzeba mieć zdolność kredytowa , oczywiście ze chodzi o rodziców , innym przypadku nie mam mowy o kredycie studenckim dla dziecka. Ludziom nie starcza do pierwszego a co dopiero pomagać finansowo studiującemu dziecku..... W Polsce tez nie słodko jest...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama