Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Concerns for eastern Europeans in Brexit 'settled status' plan

Concerns for eastern Europeans in Brexit 'settled status' plan
Osoby, które do 31 grudnia 2020 r. będą nieprzerwanie i legalnie przebywać na terenie Wielkiej Brytanii przez okres 5 lat, będą mogły ubiegać się o pobyt stały, uzyskując "status osoby osiedlonej". (Fot. Getty Images)
A UK charity is to raise concerns with MPs over the Home Office's plans to force EU citizens to register for 'settled status' after Brexit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Home Office informował, że do otrzymania statusu osoby osiedlonej trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty, które potwierdzą pobyt na terenie Wielkiej Brytanii.

"Organizacja zajmująca się pomaganiem imigrantom z krajów Europy Wschodniej jest zaniepokojona faktem, że setki tysięcy Polaków, Bułgarów i obywateli Rumunii nie będzie w stanie przedłożyć odpowiednich dokumentów, gdyż wielu pracowało w szarej strefie jako sprzątacze, pomoc na farmach czy pracownicy budowlani. Wielu Europejczyków nie ma odpowiednich zaświadczeń, ponieważ trafili na pozbawionych skrupułów pracodawców” - informuje dziennik "The Guardian”.

East European Resource Centre w Londynie uważa, że wielu imigrantów nie jest przez to w stanie udowodnić, jak długo przebywają na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Brytyjska gazeta zwraca również uwagę na to, że wielu imigrantów nie przejdzie koniecznej weryfikacji, ponieważ nie integruje się z lokalnymi społecznościami i może najzwyczajniej nie wiedzieć o zmieniającym się prawie i konieczności rejestracji. 

Obywatele Unii Europejskiej posiadający status osoby osiedlonej lub zezwolenie na pobyt tymczasowy będą mieć niezmieniony dostęp do opieki zdrowotnej, emerytur oraz pozostałych świadczeń w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

"Home Office prowadzi kampanię w mediach społecznościowych, informuje ludzi o statusie osoby osiedlonej na Facebooku, na platformie YouTube oraz Spotify. Jednak to nie jest odpowiednia droga dotarcia do ludzi” - podkreśla Barbara Drozdowicz, dyrektor East European Resource Centre.

"Chodzi o setki tysięcy bezradnych, którzy zaczynali tu pracować za gotówkę, zanim zdali sobie sprawę z niekorzystnych warunków pracy, mogło minąć kilka lat. Niektórzy mieszkali w przepełnionych mieszkaniach i nie mieli nawet kontraktu ani zaświadczenia o odprowadzaniu podatków” - dodała Drozdowicz, cytowana przez "The Guardian”.

Argumenty Barbary Drozdowicz rzucają na sprawę zupełnie nowe światło i wskazują na problemy, z którymi boryka się około 3,5 miliona obywateli UE legalnie osiedlonych w Wielkiej Brytanii. "Ci ludzie będą musieli po raz pierwszy ubiegać się o nowy status imigracyjny po Brexicie” - przekazuje brytyjski dziennik.

Gazeta podaje, iż dzieci objęte opieką, kobiety przebywające w schroniskach z powodu przemocy w rodzinie i osoby starsze z Europy Wschodniej - w szczególności te, które przyjechały do Wielkiej Brytanii z Polski po drugiej wojnie światowej lub w jej trakcie - są również uważane za podatne na zagrożenia zgodnie z proponowanymi przepisami Home Office.

"Kto będzie płacić za ich wnioski o status? Sądzimy, że lokalne władze mogą płacić za dzieci, ale co z osobami starszymi z demencją? "- pyta Barbara Drozdowicz.

"The Guardian” informuje, że w Wielkiej Brytanii mieszka 922 tysięcy Polaków, którzy stanowią największą mniejszość etniczną w kraju.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement