Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Concerns for eastern Europeans in Brexit 'settled status' plan

Concerns for eastern Europeans in Brexit 'settled status' plan
Wiele osób zwleka z rejestracją m.in. z powodu opóźniającego się Brexitu. (Fot. Getty Images)
A UK charity is to raise concerns with MPs over the Home Office's plans to force EU citizens to register for 'settled status' after Brexit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W raporcie podsumowującym pierwsze trzy miesiące działania tzw. systemu osiedleńczego (EU Settlement Scheme) EERC ostrzegło, że "wciąż istnieje znaczna grupa osób szczególnego ryzyka z Europy Środkowo-Wschodniej, która pozostaje niezaangażowana w ten proces".

Jak dodano, wiele osób zwleka z rejestracją m.in. z powodu opóźniającego się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej lub błędnego przekonania, że nie są objęci tym obowiązkiem.

Według oficjalnych danych brytyjskiego MSW, na koniec maja wnioski w systemie złożyło 750 tys. z szacowanych 3,6 miliona obywateli UE, w tym 132,4 tys. Polaków. Polacy stanowią największą grupę wśród obcokrajowców w Wielkiej Brytanii (ok. 900 tys. osób).

Jeśli chodzi o wskaźnik rejestracji, czyli odsetek osób danej narodowości, które złożyły wniosek, Polacy wypadają najgorzej spośród wszystkich grup imigrantów z Unii Europejskiej. Aplikacje złożyło zaledwie 14,6 proc. z nich.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię najpóźniej 31 października br. (Fot. Getty Images)

Jednocześnie zaznaczono, że wiele osób mierzy się z problemami z aplikacją mobilną i pocztą elektroniczną, które utrudniają im wypełnienie aplikacji, a także wskazano na dodatkowe problemy pojawiające się w razie konieczności uzupełnienia dokumentacji potwierdzającej pobyt w Wielkiej Brytanii.

EERC przestrzegło także aplikujących przed przekazywaniem wrażliwych danych osobowych - w tym daty urodzenia i numeru paszportu - podmiotom zewnętrznym, w tym m.in. nieuprawnionym organizacjom świadczącym porady migracyjne, a także najemcom mieszkań i pracodawcom.

Organizacja podkreśliła także, że materiały informacyjne rozpowszechniane obecnie przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych są niewystarczające, aby zagwarantować, że nie będzie osób, które nie zarejestrują się przed upływem terminu składania aplikacji, który upływa w grudniu 2020 roku.

W dokumencie zaapelowano także o zwiększenie wsparcia dla osób szczególnego ryzyka z Europy Środkowo-Wschodniej, zaznaczając, że aż 95 proc. osób, które kontaktowały się z organizacją, wymagało bezpośredniej pomocy doradcy migracyjnego.

Informacja została opublikowana tego samego dnia, kiedy szefowa EERC Barbara Drozdowicz zeznawała przed komisją ds. wyjścia z Unii Europejskiej w Izbie Gmin, przedstawiając dotychczasowe ustalenia z pracy w ramach systemu osiedleńczego.

Wczoraj EERC uruchomiło także drugie centrum wsparcia Polaków i innych obywateli tzw. nowych państw członkowskich, które rozpoczęło funkcjonowanie w Birmingham i jest prowadzone we współpracy z organizacją Polish Expats Association (PEA).

Osoby liczące na wsparcie w procesie aplikacji mogą pojawić się na dyżurach we wtorki od 10:00 do 18.00 lub skontaktować się z PEA w celu uzyskania terminu wizyty w inne dni robocze pod adresem mailowym cee@polishexpats.org.uk lub numerem telefonu 0121 4393050.

Pierwsze centrum tego typu zostało otwarte w maju br. w budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w zachodnim Londynie; jest otwarte od wtorku do soboty w godzinach 11:30-18:30.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.05.2024
    GBP 5.0022 złEUR 4.2624 złUSD 3.9376 złCHF 4.3039 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement