Menu

Co najmniej 160 tys. Polaków padło ofiarą oszustwa na Facebooku

Co najmniej 160 tys. Polaków padło ofiarą oszustwa na Facebooku
Oszuści zarobili na procederze miliony złotych. (Fot. Thinkstock)
Policjanci rozbili grupę przestępczą, która wyłudzała pieniądze poprzez fałszywe strony internetowe oraz masową wysyłkę wiadomości SMS o podwyższonej płatności. Policja szacuje, że oszukanych mogło zostać co najmniej 160 tys. osób, które wysłały odpowiedzi.

Policjanci wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz innych jednostek policji w kraju przy współpracy z Prokuraturą Rejonową w Zakopanem zatrzymali osiem osób w wieku 18-26 lat podejrzewanych o udział w przestępstwie. Prokurator prowadzący śledztwo postawił czterem z nich łącznie 35 zarzutów dotyczących m.in. oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości, uprawy, wytwarzania i sprzedaży narkotyków oraz przywłaszczenia cudzego utworu.

Sąd Rejonowy w Zakopanem zdecydował o tymczasowym aresztowaniu wszystkich podejrzanych na trzy miesiące. Wszystkim im grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Według ustaleń śledczych przestępczy proceder trwał od 2014 roku. Przestępcy zarejestrowali setki stron internetowych z konkursami oferującymi wygranie np. bonów pieniężnych na różne towary. Warunkiem było wysłanie tzw. wiadomości SMS typu premium o podwyższonej płatności, której koszt wynosił 30,75 zł brutto.

Przestępcy swoje konkursy adresowali głównie do młodych osób i reklamowali je na Facebooku poprzez podstawione osoby i fałszywe fanpage mające po kilka lub kilkaset tysięcy polubień oraz pozytywne komentarze.

Jak ustalili policjanci, grupa przestępcza tylko z tytułu rozliczenia usługi premium SMS od jednego podmiotu ją świadczącego otrzymała ponad 1,3 mln zł prowizji.

Od połowy 2016 roku grupa "przerzuciła" się na tzw. usługi "smsapi", które umożliwiają masową wysyłkę wiadomości SMS. Wysyłali oszukańcze wiadomości tekstowe do setek tysięcy odbiorców, w których treści informowali, że na ich numerze została włączona płatna usługa SMS premium, a aby ją wyłączyć należy wysłać SMS-a o wskazanej treści i na podany numer. W efekcie, wysłanie wiadomości zwrotnej powodowało naliczenie SMS-a premium kosztującego 30,75 zł brutto.

 

Komentarze


  • 007
    13 marca, 16:38

    Dlatego nie posiadam takich glupot jak FaceBook marnotractwo na to badziewie

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.03.2017
GBP 4.935 złEUR 4.263 złUSD 3.926 złCHF 3.984 zł

Sport


Reklama