Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

City Helpers will advise you on how to enjoy the charms of Krakow and not expose yourself to the res

City Helpers will advise you on how to enjoy the charms of Krakow and not expose yourself to the res
Na wzór Dubrownika, Wenecji, czy Amsterdamu w Krakowie rusza pilotażowy projekt City Helpers. (Fot. Getty Images)
The City Helpers team of a dozen or so people will inform tourists coming to the capital of Małopolska about what is worth seeing in Krakow, but also about what not to do so as not to expose yourself to its residents. The guides will set off to the city in July.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Nikt nie zna miasta lepiej od nas, nikt też lepiej od nas nie zna problemów, z którymi borykają się turyści i zagrożeń, z którymi spotykają się na co dzień" - zadeklarował Marcin Moszczyński, operator pilotażowego projektu City Helpers.

Celem przedsięwzięcia jest m.in. pogodzenie interesów mieszkańców jednego z najbardziej obleganych polskich miast, którzy na co dzień żyją w nim i pracują, z interesami turystów, którzy przyjeżdżają do Krakowa, aby zwiedzać i bawić się, często do późnych godzin nocnych.

Każdy mieszkaniec stolicy Małopolski wie, że w przeszłości swego rodzaju konflikt interesów generował wiele napięć: mieszkańcy centrum skarżyli się na hałasujących turystów, krzyki i głośne imprezy do późnej nocy. Z kolei dla przybyłych wyjazd miał być okazją do zabawy i oderwania się od codzienności, więc chcieli w pełni wykorzystać pobyt.

Aby rozwiązać, lub chociażby załagodzić ten spór, miasto zdecydowało się na powołanie do życia zespołu przewodników-informatorów.

Jak wyjaśnił Moszczyński, grupa składa się z 12 osób, w większości przewodników miejskich, dotkniętych przez pandemię brakiem pracy. "Turystów informować będziemy o różnych zagrożeniach, z którymi mogą spotkać się w Krakowie, ale też uprzedzać ich o konsekwencjach (różnych zachowań), o których często nie wiedzą" - przekazał operator projektu.

Zespół będzie informował gości m.in. o tym, że w miejscach publicznych nie można spożywać alkoholu, a za hałasowanie można zostać ukaranym mandatem. City Helpers mówią po angielsku; będą mieli przy sobie ulotki, mapy i apteczki. Przez cały lipiec i sierpień, od czwartku do soboty w godz. 18:00-2:00, a w niedzielę w godz. 12:00-20:00, w parach "patrolować" będą centrum miasta i Kazimierz, czyli dwie najbardziej oblegane przez turystów lokalizacje.

City Helpers jest elementem zainicjowanej dwa lata temu akcji #RespectKrakow, a jego mottem jest pytanie: "How can I help you?/Jak mogę Ci pomóc?"

"Uczyniliśmy je sercem pilotażowego projektu, w którym chcemy, aby grupa młodych ludzi, przewodników, osób, które mają doświadczenie w kontakcie z turystą, była punktem kontaktu, informacji o tym, co w Krakowie można, a czego nie można" - podkreślił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Zespół bowiem, poza informowaniem o ciekawych miejscach i wydarzeniach, będzie też uczulał przybyłych na to, że mogą oni paść ofiarą różnych nadużyć, kradzieży, oszustw, czy też nieuczciwych praktyk niektórych osób lub firm.

Czytaj więcej:

Kraków w czołówce zielonych miast Europy

Kraków Airport ma nowe połączenie z Luksemburgiem

Kraków Airport: Tirana, Dubrownik, Rodos i Korfu w letniej ofercie LOT-u

Kraków będzie miał połączenie lotnicze z Rygą

Kraków Airport: Ryanair zainaugurował sezon letni i oferuje 70 tras

Po 13 latach przerwy wraca bezpośrednie połączenie lotnicze Kraków-Nowy Jork

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement