Menu

Church of Scientology may open 1,300-seater community centre in south Dublin

Church of Scientology may open 1,300-seater community centre in south Dublin
Siedziba główna scjentologów znajduje się w Los Angeles. (Fot. Getty Images)
THE CHURCH OF Scientology is expected to open a European base in south Dublin after spending money to refurbish a state-of-the-art community centre in Firhouse. TheJournal.ie has learned that the movement is investing here by buying fittings for the Victory Centre - a large community centre and church which was at one time owned by the Victory Christian Fellowship.
Advertisement
News available in Polish

Media zwróciły uwagę na szeroko zakrojony remont budynku Victory Centre w południowym Dublinie. Nieruchomość, na którą składa się ośrodek wspólnotowy oraz kościół, należał dawniej do Victory Christian Fellowship. W ubiegłym roku została ona sprzedana za €6 mln nabywcy, którego danych nie ujawniono, jednak dziennikarze dotarli do dokumentu, według którego Kościół scjentologiczny w USA zakupił wyposażenie z przeznaczeniem do wysyłki na dubliński adres. Była to część $150-milionowej inwestycji na wyposażenie i remonty 155 budynków na 6 kontynentach.

Lokalny radny, Brian Lawlor, potwierdził w rozmowie z Journal.ie, że słyszał o planach otwarcia centrum z kilku źródeł.

“Jestem pewien, że scjentolodzy wprowadzają się do Firhouse. To dla nas duże rozczarowanie. Nie ze względu na to, kto przejmuje budynek, lecz jako strata szansy dla lokalnej społeczności. Nieruchomość ta z powodzeniem mogła zostać zaadaptowana na szkołę. W okolicy jest duże zapotrzebowanie na nowe placówki oświatowe. Staraliśmy się o ten budynek, ale Ministerstwo Edukacji się nie zgodziło. A teraz ma go Kościół scjentologiczny. To bardzo krótkowzroczna decyzja” - ostrzega radny.

Obecnie jedyna międzynarodowa baza kościoła mieści się w Los Angeles. Według źródeł, w Dublinie może zostać stworzona baza europejska. Centrum mieści szereg dużych pomieszczeń oraz pomieszczenie modlitewne zdolne pomieścić 1,2 tys. osób. Na miejscu trwają prace remontowe, robotnicy odmówili jednak udzielenia dziennikarzom informacji na temat nowego właściciela.

Kościół scjentologiczny już działa w Dublinie w dwóch małych lokalach w centrum miasta. W ubiegłym roku powołał on nowe biuro przy Merrion Square. Według strony internetowej, ma ono wspierać potrzebujących pomocy duchowej oraz pomagać w wychodzeniu np. z uzależnień i bezdomności.

Scjentologia to organizacja założona w 1951 roku przez pisarza science fiction L. Rona Hubbarda jako alternatywa dla psychologii. W roku 1953 została ona określona przez niego jako „stosowana filozofia religijna”.

Scjentolodzy określają się jako religijna organizacja non-profit, poświęcona propagowaniu rozwoju ducha ludzkiego oraz programom doradztwa i rehabilitacji. Wielu członków tej organizacji twierdzi, że nauki Hubbarda (zwane w terminologii scjentologicznej „technologią”) uwolniły ich od uzależnień, depresji, problemów w nauce, chorób psychicznych i innych kłopotów.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.04.2018
  GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

  Sport


  Advertisement