Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Chinese authorities have given 10 reasons why a citizen will be "called for tea"

Chinese authorities have given 10 reasons why a citizen will be "called for tea"
Taka "herbatka" na zaproszenie chińskich władz raczej nie będzie mieć charakteru przyjemnego spotkania towarzyskiego... (Fot. Getty Images)
The Chinese Ministry of State Security has published a list of 10 reasons why the services may summon a citizen for tea on suspicion of intelligence activities. This is the first time that authorities have formally used the euphemism meaning a summons for questioning or initiation of an investigation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Słuchaj rad, nie pozwól, aby organy bezpieczeństwa państwowego zaprosiły cię do wypicia tych dziesięciu filiżanek herbaty" – brzmi tytuł artykułu opublikowanego przez resort, który odpowiada m.in. za kontrwywiad.

Chińskie słowo "zaproszenie na herbatę", wspomniane w artykule, to eufemizm oznaczający "bycie przesłuchiwanym lub poddanym dochodzeniu w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa".

Według raportu, pierwszą z "10 filiżanek herbaty" jest "podejrzenie popełnienia przestępstwa zagrażającego bezpieczeństwu narodowemu".

Kolejne to m.in.: popełnianie aktów szpiegostwa lub pomaganie w ich popełnianiu; niezapobieganie aktom wywiadowczym czy odmowa współpracy przy dochodzeniach w sprawach dotyczących wywiadu.

Swobody obywatelskie w Chinach są mocno ograniczone (podobnie jak internet, który jest cenzurowany przez rząd), a w opinii większości rządów krajów zachodnich i organizacji pozarządowych prawa człowieka są nagminnie łamane.
(Fot. Getty Images)

Dalej wymieniono nielegalną produkcję, sprzedaż, posiadanie lub używanie urządzeń szpiegowskich, takich jak podsłuchy i urządzenia przechwytujące, a także popełnianie "czynów przeciwko bezpieczeństwu narodowemu innych niż szpiegostwo".

Obcokrajowcy również mogą spodziewać się zaproszenia w przypadku przekroczenia wyznaczonego terminu opuszczenia kraju.

W lipcu ub.r. weszła w życie nowelizacja przepisów kontrwywiadowczych, które kryminalizują przekazywanie jakichkolwiek "dokumentów, danych, materiałów i przedmiotów związanych z bezpieczeństwem narodowym i interesami". Ustawa jednak nie definiuje, co wchodzi w zakres "bezpieczeństwa" lub "interesów narodowych".

W sierpniu Ministerstwo Bezpieczeństwa zaapelowało do władz o tworzenie kanałów dla osób i organizacji zgłaszających podejrzane działania wywiadowcze oraz o udzielanie im pochwał i nagradzanie ich. 

Czytaj więcej:

Czy Chiny ukrywają epidemię? Niewyjaśniony wzrost infekcji płuc, zwłaszcza wśród dzieci

Chińska służba zdrowia zaprzecza, że pojawiły się nowe patogeny

Klientka w UK znalazła identyfikator chińskiego więźnia w podszewce płaszcza brytyjskiej firmy

Media: Xi wprost powiedział Bidenowi, że Chiny przejmą Tajwan

Media: Putin poinformował przywódcę Chin, jak długo zamierza prowadzić wojnę z Ukrainą

Chińscy naukowcy stworzyli najgroźniejszy i w 100% zabójczy wariant Covid-19

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.06.2024
    GBP 5.0181 złEUR 4.2817 złUSD 3.9501 złCHF 4.3756 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement