Menu

"Chcemy, żeby obywatele UE zostali po Brexicie"

Obywatele UE w Wielkiej Brytanii obawiają się o swoją przyszłość. (Fot. Thinkstock)
Rząd brytyjski "chce, by obywatele Unii Europejskiej pozostali w Wielkiej Brytanii, a ochrona ich praw jest naszym priorytetem" - napisał wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za migrację Brandon Lewis w artykule dla dziennika "The Times".
Reklama

Komentarz został opublikowany przed zaplanowanym na dzisiejszy wieczór wielotysięcznym protestem w Londynie przeciwko brakowi gwarancji dalszego respektowania praw nabytych przez ponad 3,3 mln Europejczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków.

Minister zaznaczył, że "od ubiegłorocznego referendum osobiście rozmawiał z wieloma obywatelami UE, którzy obawiają się o swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii".

Jak ocenił, imigranci mają "olbrzymi, pozytywny wpływ na społeczeństwo, gospodarkę i kulturę Wielkiej Brytanii" oraz "przywieźli ze sobą pomysły, innowacje i umiejętności, na których polegają nasi pracodawcy i nasze przedsiębiorstwa, od uniwersytetów przez farmy po instytucje finansowe".

"Od czasu referendum premier (Theresa May), minister spraw wewnętrznych (Amber Rudd) i ja jasno mówiliśmy, że chcemy, by mieszkający w Wielkiej Brytanii obywatele UE tu pozostali, a ochrona ich praw jest naszym priorytetem" - napisał wiceszef MSW.

Lewis przypomniał, że w czerwcu rząd przedstawił w tej sprawie propozycję, która "potwierdziła, że nikt mieszkający tu zgodnie z prawem nie będzie zmuszony do opuszczenia kraju po jego wyjściu z UE oraz że (obywatele UE) będą mieli czas na złożenie wniosku o pozostanie" w Wielkiej Brytanii. "Chcemy, żebyście zostali" - powtórzył.

Jednocześnie dodał, że "obywatele UE, którzy zamieszkali tutaj przed nieustaloną jeszcze datą graniczną i którzy otrzymają status osoby osiedlonej, będą traktowani w kwestii dostępu do systemu edukacji, zdrowia, zasiłków i emerytur tak, jakby byli Brytyjczykami". "Naszym celem jest, by obywatele UE mogli żyć w tym kraju tak, jak do tej pory" - podkreślił.

Lewis zaznaczył jednak, że wszelkie ustalenia w tej sprawie wymagają jednocześnie uznania praw ponad miliona Brytyjczyków mieszkających w 27 państwach członkowskich UE.

Jak dodał, od rozpoczęcia w czerwcu negocjacji w sprawie Brexitu obie strony porozumiały się m.in. w kwestii dostępu do służby zdrowia, wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych oraz statusu pracowników delegowanych. "Robimy wszystko, co możemy, aby osiągnąć ostateczne porozumienie w tej sprawie na jak najwcześniejszym etapie rozmów" - zapewnił.

 

    Komentarze


    • Janusz
      13 września 2017, 17:39

      Odsylamy wszystkie torby w krate i domagamy sie zwrotu kasy za nie . NALEZY SIE NAM !!! PRAWDA? Benefity zostaja !

    • Czytelnik
      13 września 2017, 17:56

      Jak tam rezydentury spakowane? Ciekawe że tak ujadacie na Uk ale wciąż tu siedzicie

    • Wolny
      13 września 2017, 17:58

      No i gitara !. ZOSTAJEMY :D - zobaczyc mine THC i Czytelnika - BEZCENNE ! :D

    • Pieszczoszek
      13 września 2017, 18:16

      Czytelnik sam masz torbę w kratę zmień coś bo nudzisz

    • Master of Reality
      13 września 2017, 18:24

      Nie ma sensu się podniecać,,zwyczajnie trzeba na spokojnie poczekać na dalszy rozwój wydarzeń!
      Panie Januszu,a gdzie honor i duma?
      Wydaje mi się,że te wartości powoli zanikają!
      Ciepło pozdrawiam.

    • 1234
      13 września 2017, 18:33

      Tereska tez tak mówiła przed negocjacjami,a później jak przedstawiła ofertę to okazało się ze jest nie do przyjęcia.Miejmy nadzieje ze teraz będzie inaczej.

    • Btmx
      13 września 2017, 18:34

      Angole nie mają wyjścia bo stracą podwójnie- wymienią 3 miliony w większości płatników podatków na milion emerytów do których trzeba będzie ostro dopłacać

    • THC
      13 września 2017, 19:28

      Zobaczymy po 2019 czy naprawde wszyscy spelniaja wymagania te co sa teraz i te nowe. Radze sie pakowac.

    • Czytelnik
      13 września 2017, 19:47

      Beneficiarze bye bye

    • Brombolek
      13 września 2017, 19:48

      THC to typowy Janusz zazdrośnik-nieudacznik tyle tylko że jakoś udało mu się załapać na paszport UK

    • Janusz z Grajewa
      13 września 2017, 20:12

      Ty Janusz nie kradnij mi nicku to po pierwsze a po drugie czytelnik i Thc to trole internetowe które tylko żywią się tym że wy im odpisujecie. Sam sobie przeczy jeden z drugim. Najpierw pisze ze jemu benefity zabiorą (czytelnik) a za chwilę pisze beneficiarze won.. Inaczej czytelnik woon

    • THC
      13 września 2017, 20:16

      Po brexicie ryanair nie bedzie taki tani jezeli chodzi o bilety w jedna strone.

    • Czytelnik
      13 września 2017, 20:19

      Ja sie ciesze.Benefity zostana,Mariany wasate zostana,wiec dalej bede sie mogl obijac i trzepac kapuste bez wielkiego wysilku.Chate mam od kansilu i na ich koszt,wiec wszystko z wynajmu 4 pokoi jest moje.Mariany placa mi po 90 tygodniowo i mieszkaja po 2-ch w pokoju,do tego szopa w ogrodzie wynajeta Mariolce z jej ciapatym ksieciem i trojka dzieci.Tylko ja znam angielski,wiec nawet pajace nie doniosa,chociaz juz po 10 lat tu na szmacie w kuchni lataja :)Zyc,nie umierac,pozdrawiam ogarnietych.Trza brac jak sie nalezy,a nie zazdroscic,pewnie gul wam teraz skoczy i zal tylki bolesnie posciska

    • Baramba
      13 września 2017, 20:49

      @Btmx: You hit the bull's-eye.
      Angielskie dziadki żyjące w hiszpani są jeszcze bardziej przerażone wizją powrotu do uk niż mariany i janusze wizją powrotu do PL. NHS posłałoby ich do ziemi w ciągu roku.

    • Dawid
      13 września 2017, 22:23

      Do czytelnika... Chatę mam z councilu. Ty taki tempy jesteś a paszport brytyjski masz? Chyba Polsatu hehe

    • HA
      14 września 2017, 05:10

      Czytelnik ty nawet klamac nie umiesz,widac ze masz ciagle nienawisc bo nie udalo ci sie,twoje marzenia o rezydenturze I paszporcie wrecz cie pala od srodka,dlatego tak piszesz w kolko jedno i to samo,kto powazny czeka na londynku i wypisuje to co ty.To ze masz zal do zycia to niczyja wina.Wstyd za ciebie Polaku pismaku.

    • Ktostam
      14 września 2017, 08:30

      Czytelnikowi sie juz wyczerpaly zlosliwosci, jest nudny i monotematyczny. Wymysl cos nowego czytelniku, nie badz taki ograniczony, jestes przewidywalny i kazdy wie co napiszesz w komentarzu. Wiec jak widze czytelnik, to nie czytam, omijam. A moze czytelnik ma autyzm? Bo dzieci z autyzmem ciagle i bezustannie powtarzaja ta sama fraze, nazywa sie to stereotypie slowne. Bardzcie wyrozumiali dla autystycznego czytelnika. Bo wszystkie sprawne inaczej dzieci trzeba kochac i okazywac im wyrozumialosc.

    • THC
      14 września 2017, 09:18

      Przepraszam za bycie kretynem.
      Ale moje przykre dziecinstwo wplynelo tak na mnie.
      Nikt tu nie moze zostac,tylko ja.
      Nie chce wracac do moich kolegow,ktorzy mnie wysmiewali,do rodziny ktora znac mnie nie chce,a teraz moja psychika upada.
      I jeszcze moje zycie osobiste jest takie sobie.
      Czasami nie wiem co pisze.

    • Mala
      14 września 2017, 09:42

      Powinni tu zostac ludzie z konkretnym zawodem.A nie beneficiarze,bezdomni i ludzie po wielokrotnych wyrokach.Won z takimi...Przynosicie nam tylko wstyd.Nic dla Uk nie robicie tylko kase wyciagacie!!!Ten kraj nie potrzebuje takich ludzi!!!Won...

    • THC
      14 września 2017, 10:27

      Coraz wiecej ludzi mowi o tych wszystkich, ktorzy Polakom robia wstyd za granica. Po brexicie bedzie mozna otwarcie bez zadnych konsekwencji powiedziec w twarz beneficiarzom, kryminalistom, cwaniaczkom z Polski: wynocha! A jak sie dowiem, ze jest w poblizu beneficiarz albo ukrywajacy sie kryminal odrazu dzwonie. Takze nie bedziecie mieli latwo po 2019. HAHAHAHAHAHAHAHA

    • THC
      14 września 2017, 14:27

      Najwiekszy wstyd to przynosza takie Mala nic,a ten co ma na sumieniu juz dawno na wioske wyjechal do Polski,daja 100zl podwyzki hahaha

    • Przyjaciel
      14 września 2017, 20:22

      THC to Łukasz Stanisławowski znany jako Testoviron. Pooglądajcie jego kanał na Youtube, jak się on wyraża o nas o Polakach. Gardzę Tobą

    • THC
      14 września 2017, 20:25

      Ogolem tez jestem z wioski ale mi dawali podwyzki tylko 80 zl wiec nie zjezdzam,tutaj mam 60 tys-o przepraszam 16 tys,pomylilo mi sie ,czesc musze ojcu na wodke wyslac,i z nowu mnie szlak trafia,taki Krzysiu z wioski jestem,A Marianom wysylac nie lubie. A na rajanera znizke mam.