Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Car ban for Dublin's College Green may come in as early as this year

Car ban for Dublin's College Green may come in as early as this year
Realizacja projektu College Green Plaza ma potrwać 12 miesięcy. (Fot. Thinkstock)
Vehicles could be banned from travelling east and west on Dublin's College Green from later this year if ambitious plans for the site get the go ahead.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Decyzja urzędu planistycznego An Bord Pleanala spodziewana jest już nawet w październiku, a ewentualne rozpoczęcie prac - w styczniu 2018 roku. Realizacja projektu College Green Plaza ma potrwać 12 miesięcy, jednak architekt miejski Ali Grehan zapewnia, że prace nie będą tak uciążliwe, jak te przy trwającej budowie linii tramwaju Luas.

“Budowa torów przecinających ścisłe centrum jest obecnie utrudnieniem, ale mam nadzieję, że gdy ludzie zobaczą jeżdżące tramwaje, docenią efekty i szybko zapomną o niedogodnościach” - podkreśla Grehan, cytowany przez "Irish Independent".

Projekt przebudowy College Green przewiduje powstanie placu o powierzchni 7,3 tys. m2, zdolnego pomieścić do 15 tys. osób. Ma on być miejscem wypoczynku, a także służyć organizacji imprez publicznych.

Plan zakłada konserwację istniejących pomników oraz wybudowanie nowej fontanny z 32 strumieniami wody.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, po College Green - przed wejściem do Trinity College - będą kursowały wyłącznie tramwaje i autobusy oraz taksówki. Ulica zostanie zamknięta dla prywatnych pojazdów.

Od strony Dame Street ruch kołowy będzie odbywał się tylko do wysokości Foster Pace South. Po placu poruszać się będzie można wyłącznie pieszo lub rowerem.

Jak poinformował Brendan O'Brien z Wydziału Drogowego Urzędu Miasta, ograniczenia ruchu zostaną wprowadzone jeszcze zanim rozpocznie się budowa.

Dublińska Izba Handlowa (Dublin Chamber of Commerce) wyraziła jednak wątpliwości, co do praktycznej strony wycofania ruchu z głównej ulicy miasta.

“Ogólnie rzec biorąc, stworzenie deptaka na College Green może być bardzo dobre dla stolicy. Jednak brak jest jasności, w jaki sposób funkcjonować będzie ta i inne części miasta, a konkretnie, czy już i tak przeciążone arterie śródmieścia będą w stanie przejąć ruch" - zastanawia się Graeme McQueen z DCC.

Budowa placu ma kosztować €10 mln.

Oddanie nitki łączącej dwie istniejące linie Luasa jest zaplanowane na grudzień tego roku. Budowa trwała 4 lata.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement