Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Canada: Cancer patients are most likely to ask for legal help in ending their lives

Canada: Cancer patients are most likely to ask for legal help in ending their lives
Na medyczną pomoc w zakończeniu życia decyduje się coraz więcej Kanadyjczyków. (Fot. Getty Images)
Cancer is the main reason why Canadians ask for help to end their lives, according to a report presented by the Canadian Ministry of Health. The Act on medical assistance at the end of life has been in force since 2016.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Od zalegalizowania wspomaganego samobójstwa prawie 45 tys. Kanadyjczyków zdecydowało się tak zakończyć życie. W ubiegłym roku było to ponad 13 tys. osób, co stanowiło 4,1 proc. zmarłych.

Widoczny jest wzrost liczby osób zwracających się o zgodę. W roku 2022 zdecydowało się na to o 31,2 proc. więcej pacjentów niż rok wcześniej – wynika z raportu, w którym przedstawiono szczegółowe dane obejmujące ostatnie cztery lata.

Główną przyczyną wskazywaną w rozpatrzonych wnioskach była utrata zdolności do podejmowania ważnej dla pacjenta działalności (86,3 proc.), utrata zdolności do wykonywania codziennych czynności (81,9 proc.) i niemożność kontrolowania bólu (59,2 proc.).

Najczęściej o medyczne wsparcie w zakończeniu życia proszą osoby chorujące na raka – w ubiegłym roku było to 63 proc. wszystkich przypadków. W dalszej kolejności u podstaw takiej decyzji leżały choroby kardiologiczno-naczyniowe (18,8 proc.), choroby płuc, neurologiczne i "inne".

W ostatnich latach podwyższył się wiek pacjentów korzystających z pomocy. W 2019 roku było to średnio nieco ponad 75 lat, a w roku 2022 - 77 lat. Nieco częściej o pomoc w zakończeniu życia proszą mężczyźni, niż kobiety.

Niektóre środowiska religijne krytykują ustawę, wskazując na wzrost liczby wspomaganych medycznie samobójstw. Publiczny nadawca CBC cytował jednak ekspertów, którzy - tak jak prof. Jocelyn Downie z Uniwersytetu Dalhousie - podkreślają, że jeśli coś było "nielegalne i staje się legalne, to będą wzrosty liczb i trochę potrwa, zanim te liczby się ustabilizują".

Medyczną pomoc w zakończeniu życia mogą uzyskać wyłącznie osoby ciężko chore. Postępująca choroba powoduje u nich nieodwracalne pogorszenie stanu zdrowia i poważne cierpienie, któremu "nie można ulżyć w warunkach możliwych do zaakceptowania" przez pacjenta. Od 2021 roku nie ma obowiązku uzyskiwania opinii, że daje się przewidzieć pozostały danej osobie czas życia.

Ustawa o medycznej pomocy w zakończeniu życia została uchwalona w czerwcu 2016 roku. W lutym 2016 roku sondaż Ipsos wykazał, że 80 proc. Kanadyjczyków uważa, iż lekarska pomoc w zakończeniu życia powinna być możliwa w sytuacjach, gdy dana osoba świadomie wyraża takie życzenie w momencie zdiagnozowania poważnej i nieuleczalnej choroby.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Eutanazja zgodna z konstytucją

Portugalia: Prezydent zawetował ustawę legalizującą eutanazję

Belgia: Eutanazja 36-letniej kobiety nie powiodła się. Została uduszona poduszką

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement