Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Campaign Against Homophobia: Poland one of the most homophobic countries in EU

Campaign Against Homophobia: Poland one of the most homophobic countries in EU
Polska należy do jednych z najbardziej homofobicznych krajów w Europie. (Fot. Thinkstock)
Poland is located on the penultimate, 27th place in the ranking of the level of equality of LGBT people in the European Union - announced yesterday, Vice President of the Campaign Against Homophobia Miroslawa Makuchowska.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Makuchowska przedstawiła wyniki rankingu przygotowanego przez ILGA Europe, czyli międzynarodowe stowarzyszenie europejskich organizacji LGBT. Stowarzyszenie od 2009 roku przygotowuje ranking państw europejskich pod względem równouprawnienia w 5 podstawowych kategoriach: zapewnienia ochrony prawnej w obszarze zatrudnienia oraz podstawowych obszarach życia społecznego, możliwości założenia rodziny, przestępstw z nienawiści oraz kwestii uzgodnienia płci.

"Polska od kilku lat spada w rankingu - mówiła Makuchowska - a dzieje się tak dlatego, że cała Europa, nie tylko ta Zachodnia, ale także np. kraje byłej Jugosławii, Malta czy Cypr idą do przodu, więc siłą rzeczy Polska musi spadać w rankingu. Nie jest to sytuacja, która nas cieszy" - dodała.

W poprzednich latach Polska plasowała się kolejno na 23. miejscu (2013 r.) oraz dwukrotnie na 24. miejscu (2014 i 2015 r.).

Reżyserka Agnieszka Holland oceniła podczas konferencji, że "ogromna liczba polskich obywateli żyje właściwie bez jakichkolwiek chroniących ich czy dających im prawa obywatelskie praw". "Nie mają poczucia, że są równoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Mam nadzieję, że wszyscy zrozumiemy, że stosunek do spraw mniejszości, w tym mniejszości seksualnych, jest probierzem demokracji w danym kraju" - dodała.

Członkowie Kampanii Przeciw Homofobii, przedstawiając obecną sytuację prawną osób LGBT stwierdzili, że osoby te są w Polsce chronione tylko w obszarze zatrudnienia. Prawnik Kampanii Przeciw Homofobii, Paweł Knut podkreślił, że polskie prawo nie reguluje homofobicznych przestępstw z nienawiści, pary jednopłciowe nie mają możliwości zalegalizowania swoich związków, a procedura uzgodnienia płci osoby transpłciowej przeprowadzana jest - zdaniem prawnika - w sposób niehumanitarny.

Według Kampanii Przeciw Homofobii, aby podnieść miejsce Polski w rankingu, należałoby znowelizować ustawę równościową, wprowadzić ustawę o związkach partnerskich, wprowadzić nowelizację kodeksu karnego w zakresie przestępstw nienawiści oraz wprowadzić ustawę o uzgodnieniu płci. "To są podstawowe czynności, aktywności, które powinien podnieść polski parlament, aby przynajmniej na minimalnym poziomie uregulować ochronę osób LGBT, ale jednocześnie też powinien podjąć po to, żeby wynik Polski w tym rankingu nie wyglądał tak dramatycznie, jak wygląda to w 2016 roku" - zauważył Knut.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Malta, z wynikiem 88 punktów procentowych (na 100 możliwych), która w przeciągu 3 lat poprawiła swój wynik o 53 punkty. Na drugim miejscu sklasyfikowano Belgię, z wynikiem 82 punktów, na miejscu trzecim Wielką Brytanię (81 punktów).

Polsce, podobnie jak Litwie, przyznano 18 punktów (o 9 mniej w stosunku do ubiegłego roku). Na ostatnim miejscu sklasyfikowano Łotwę, z wynikiem 17 punktów.

ILGA Europe podkreśla, że tylko 5 krajów UE nie reguluje w żaden sposób sytuacji prawnej par jednopłciowych (Polska, Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa), a 18 krajów UE zapewnia ochronę osób LGBT przed przestępstwami z nienawiści.

Konferencja Kampanii Przeciw Homofobii została zorganizowana również w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią, który obchodzony jest 17 maja. Ustanowiono go, żeby upamiętnić 17 maja 1992 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement