Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Cameron straszył ludzi podczas kampanii wyborczej. Zadziałało"

"Cameron straszył ludzi podczas kampanii wyborczej. Zadziałało"
David Cameron wygrał, bo straszył wyborców? (Fot. Getty Images)
Oparta na strachu kampania wyborcza premiera Davida Camerona okazała się skuteczna - stwierdził publicysta 'New York Timesa' Roger Cohen. Ocenia, że wybory w Wielkiej Brytanii oznaczają dwa lata niepewności co do miejsca tego kraju w Unii Europejskiej.
Reklama
Reklama

Jak przekonuje Cohen, Cameron "zaszczepił" w wyborcach strach na dwa sposoby.

Po pierwsze straszył, że osiągnięta w ostatnich latach przez Wielką Brytanię poprawa sytuacji gospodarczej legnie w gruzach, jeśli do władzy dojdzie opozycyjna Partia Pracy. Po drugie ostrzegał, że jeśli to lider Partii Pracy Ed Miliband będzie gospodarzem na Downing Street, to zostanie "zakładnikiem" rosnącej w siłę Szkockiej Partii Narodowej (SNP), której celem jest oderwanie Szkocji od Wielkiej Brytanii.

Ta strategia, jak dodaje komentator, okazała się skuteczna, gdyż torysi odnieśli łatwe zwycięstwo w czwartkowych wyborach parlamentarnych. "Brytyjczycy zagłosowali za konsolidacją gospodarczą i tak, by uniknąć ryzyka i uniknąć Milibanda, któremu ostatecznie nie zaufali" - oświadczył Cohen; przypomina, że lider Partii Pracy ogłosił wczoraj rezygnację.

"Zwycięstwo Camerona, po "nijakiej kampanii", która przysporzyła mu więcej krytyki niż pochwał, jest jego osobistym triumfem" - ocenił autor komentarza. Ale dodaje, że radość nie będzie trwała długo. Cameron musi bowiem szybko zacząć przygotowywać niezbędną legislację, by przeprowadzić w 2017 roku obiecane referendum w sprawie brytyjskiego członkostwa w Unii Europejskiej.

"Te wybory zbliżyły nas do możliwości, że Wielka Brytania zagłosuje za wyjściem z Europy" - napisał Cohen, wskazując na rosnącą niechęć Brytyjczyków do imigrantów i brukselskiej biurokracji.

"Dwuletni okres niepewności co do miejsca w Wielkiej Brytanii w Europie jest nieunikniony" - przestrzegł.

Zdaniem Cohena wyjście z UE byłoby lekkomyślnością, bo oznaczałoby izolację Wielkiej Brytanii, a Szkoci, którzy są proeuropejscy, dodatkowo wzmogliby dążenia do samodzielnego pozostania w UE, jako niezależny naród. Niewykluczone też, że z kraju wyniosłyby się niektóre korporacje, które do Wielkiej Brytanii przyciągnął dostęp do europejskiego rynku.

"Może więc do tego wyjścia z UE nie dojdzie. Roztropność i argumenty finansowe zwyciężyły w głosowaniu w sprawie szkockiej niepodległości w ubiegłym roku" - przypomniał publicysta "New York Timesa".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama