Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS about the meaning of life: Poles think about it less often, usually see him in the family

CBOS about the meaning of life: Poles think about it less often, usually see him in the family
Jaki jest sens życia? To pytanie zadaje sobie coraz mniej Polaków. (Fot. Thinkstock)
Poles less than 20 years ago ask themselves of meaning of life - shows the latest CBOS survey.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

CBOS zadało w marcu respondentom te same pytania, co przed 20 laty: co jest najważniejsze w życiu i stanowi jego sens. Jak wynika z sondażu, obecnie Polacy zastanawiają się nad sensem życia rzadziej niż wtedy, przybyło zaś osób, które w ogóle nie interesują się takimi rozważaniami lub deklarują, że nie mają na nie czasu.

Nad sensem i celem życia zastanawia się 69 proc. badanych (przed 20 laty 80 proc.) w tym 33 proc. respondentów zdarza się to często, a 15 proc. - bardzo często. Pozostali robią to rzadko (17 proc.) lub w ogóle nie poświęcają czasu takim rozważaniom (14 proc.).

Takie pytania najczęściej zadają sobie kobiety, osoby uczestniczące w praktykach religijnych, młodzi, wykształceni, mieszkańcy największych miast oraz wsi.

Podobnie jak w roku 1997, cele życiowe badanych koncentrują się głównie wokół rodziny, zdrowia i dzieci - choć ubyło osób, które sens życia wiążą z dziećmi lub wnukami, pracą, pieniędzmi, radością z życia, pogodą ducha oraz takimi wartościami jak dobroć, pomocniczość i uczciwość. CBOS odnotowało, że minimalnie przybyło respondentów, dla których istotne są sprawy społeczne: spokój, bezpieczeństwo i relacje z ludźmi.

Tym, co decyduje o sensie życia, dla respondentów CBOS najczęściej jest rodzina – 54 proc. (w 1997 r. 53 proc.), zdrowie 38 proc. (przed 20 laty 31 proc.) oraz dzieci i wnuki: 14 proc. (o 11 pkt. proc. mniej niż w 1997 r.).

Praca jest rozstrzygająca dla poczucia sensu życia dla 9 proc. (w 1997 r. 19 proc.), bogactwo i własne lokum jest istotne dla 8 proc. (przed 20 laty 13 proc.).

Dla 8 proc. (w 1997 r. 5 proc.) sens życia nadają wartości życia społecznego: spokój, porządek, sprawiedliwość, przyjaźń.

Wartości egzystencjalne – godne życie, pogoda ducha, to, by coś po sobie zostawić, liczy się dla 7 proc. (przed dwiema dekadami 13 proc.) pytanych.

Wiara w Boga i zbawienie nadają sens życiu 5 proc. badanych (6 proc. przed 20 laty), 4 proc. (5 proc.) wskazuje na miłość, tyle samo na pomyślność, sukces i brak zmartwień. Dobro Polski i świata, pokój i dobre rządy są istotne dla poczucia sensu życia 2 proc. (3 proc. W 1997 r.), a jeden na stu (dwa razy mniej niż przed 20 laty) upatruje sensu życia w wykształceniu.

CBOS podało, że kobiety częściej niż mężczyźni akcentują znaczenie zdrowia, a także dzieci i wnuków; mężczyźni w większym stopniu odwołują się do sfery zawodowej. Starszym respondentom, mającym 55 lat i więcej, częściej niż pozostałym zależy na dobrym zdrowiu, najmłodsi częściej mówią ogólnie o szczęściu, sukcesie i braku problemów.

Egzystencjalne pytania Centrum Badania Opinii Społecznej zadało 2–9 marca br. w ramach sondażu "Aktualne problemy i wydarzenia", na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement