Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: Poles the most like Italians and Spaniards

CBOS: Poles the most like Italians and Spaniards
Największą sympatią Polaków cieszą się Włosi, Hiszpanie, Czesi, Słowacy, Szwedzi, Węgrzy, Anglicy, Szwajcarzy oraz Holendrzy, (Fot. Thinkstock)
Of the 32 nations Poles like the most Italians, Spaniards, Czechs, Slovaks, Swedes, Hungarians, English and Dutch, and dislike Turks, Palestinians, Romanians, Russians - according to CBOS.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Stosunek Polaków do innych narodów CBOS bada od ponad 20 lat. Respondenci oceniają na 7-punktowej skali, w jakim stopniu darzą dany naród sympatią bądź też są mu niechętni. Uzyskane wyniki pracownia przedstawia w trzech kategoriach: sympatii (punkty od 1 do 3), obojętności (0) i niechęci (od -1 do -3).

Tegoroczne średnie wskazują, że pośród 32 narodowości poddanych ocenie największą sympatią Polaków cieszą się Włosi, Hiszpanie, Czesi, Słowacy, Szwedzi, Węgrzy, Anglicy, Szwajcarzy oraz Holendrzy, a nieco mniejszą Amerykanie, Francuzi, Irlandczycy, Belgowie, Austriacy, Japończycy, Grecy, Chorwaci, Niemcy, Litwini, Gruzini, Estończycy i Bułgarzy.

Mieszane uczucia towarzyszą respondentom w ocenie Ukraińców, Białorusinów, Chińczyków, Żydów i Wietnamczyków (średnie bliskie zera). Z kolei przewaga niechęci (oceny ujemne) występuje w ocenie Turków, Palestyńczyków, Rumunów, Rosjan i Romów.

W porównaniu z pomiarem z ub.r. nastawienie do 12 narodów poprawiło się, a tylko do jednego - Rosjan - uległo pogorszeniu (spadek średniej o 0,25). Największe zmiany in plus dotyczą stosunku do Niemców (+0,25), Amerykanów (+0,23), Japończyków (+0,23), Anglików (+0,22), Szwedów (+0,19) oraz Włochów (+0,19). Nieco mniejsze zmiany dotyczą nastawienia do Greków (+0,18), Chińczyków (+0,18), Litwinów (+0,17), Holendrów (+0,15), Szwajcarów (+0,14) i Hiszpanów (+0,13).

W ocenie CBOS, o pozytywnych zmianach nastawienia w ciągu ostatnich 22 lat można mówić w odniesieniu do Ukraińców, Niemców oraz Serbów. Znacząco poprawił się też stosunek Polaków do Romów, Żydów, Rumunów i Turków, przy czym do narodowości tych nadal nieco częściej deklarowana jest niechęć niż sympatia. Wzrost społecznej sympatii zauważalny jest także w odniesieniu do Litwinów, Słowaków, Białorusinów i Czechów. Minimalnie poprawiło się też postrzeganie Arabów, Belgów i Chińczyków.

Ponadto - jak podkreśla CBOS - przez wiele lat rosła sympatia do Rosjan, jednak ostatnio wyraźnie tracą oni na wizerunku "m.in. jak można sądzić ze względu na politykę Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i pogarszające się polsko-rosyjskie relacje gospodarcze". Pracownia zaznacza, że "obecnie Rosjanie są postrzegani przez Polaków nadal lepiej niż w latach dziewięćdziesiątych".

Negatywne zmiany w deklarowanym przez Polaków stosunku do innych narodów - według CBOS - dotyczą przede wszystkim nacji najlepiej postrzeganych w latach 90. Od tego czasu znacząco pogorszył się w Polsce wizerunek Amerykanów oraz Francuzów, nieznacznie spadła też sympatia do Włochów. Nieco gorzej niż wcześniej postrzegani są przez Polaków również Grecy, przy czym do wszystkich tych nacji - mimo negatywnych zmian - wciąż zdecydowanie częściej deklarowana jest sympatia niż antypatia, a Włosi pozostają w czołówce narodów najbardziej lubianych w naszym kraju.

W opracowaniu wykorzystano dane z badań realizowanych przez CBOS w latach 1993-2015 na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement