Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: Poles are wary and rarely trust others

CBOS: Poles are wary and rarely trust others
Polacy są z reguły ostrożni i nieufni - pokazują badania CBOS. (Fot. Thinkstock)
In social relations, the Poles are 'rather suspicious' - according to a new survey by CBOS. Only 23 per cent of respondents believe that most people can be trusted, 74 per cent advocates caution in relations with other people.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Respondenci pytani przez CBOS o nastawienie do nieznajomych, na ogół wyrażają nieufność (47 proc.). 32 proc. ankietowanych skłonnych jest im ufać, przy czym z reguły jest to ograniczone zaufanie (31 proc. badanych udzieliło odpowiedzi: "raczej mam zaufanie"). 21 proc. nie potrafiło określić swojego stosunku do nieznajomych.

W relacjach biznesowych Polacy również częściej opowiadają się za zachowaniem ostrożności i zasadą ograniczonego zaufania. 35 proc. ankietowanych uważa, że zaufanie w interesach na ogół się opłaca, a 40 proc. - wyraża pogląd przeciwny.

Na podstawie odpowiedzi na pytania o ogólne zaufanie do ludzi oraz o zaufanie do nieznajomych i partnerów w interesach CBOS utworzył indeks zaufania. Analizując jego wartości ośrodek zauważył, że blisko 63 proc. ankietowanych ma raczej nieufne podejście do ludzi, w tym 22 proc. deklaruje nieufność we wszystkich trzech omawianych kwestiach.

Z kolei postawę opartą na zaufaniu (wyrażającą się otwartością w relacjach społecznych) można przypisać 28 proc. badanym, przy czym postawa dużej otwartości (pozbawiona nieufności) cechuje 8 proc.

Nieufność i deklarowany dystans w relacjach społecznych - jak wynika z badania - przeważa nad zaufaniem, postawą otwartości w niemal wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych.

CBOS zauważa jednak, że im wyższe dochody per capita i im lepsze oceny warunków materialnych gospodarstw domowych, tym częściej deklarowane jest zaufanie w relacjach społecznych. Ponadto, podkreślono, poziom zaufania w pewnym stopniu różnicuje miejsce zamieszkania – jest on wyraźnie wyższy wśród mieszkańców największych miast niż mieszkańców wsi. Biorąc pod uwagę wiek można zauważyć, że relatywnie niższym poziomem zaufania niż pozostali cechują się ankietowani w wieku 25–34 lata oraz od 18. do 24. roku życia.

Deklarowane zaufanie w relacjach społecznych zależne jest również od kwestii światopoglądowych – im częstszy udział w praktykach religijnych, tym mniejszy dystans w stosunku do innych.

Uwzględniając poglądy polityczne można zauważyć, że większy poziom zaufania charakteryzuje badanych identyfikujących się z lewicą, niż tych, którzy utożsamiają się z centrum bądź z prawicą. Natomiast najrzadziej zaufanie w relacjach społecznych deklarują ankietowani niemający sprecyzowanych poglądów politycznych.

Z badania wynika, że mimo dosyć ograniczonego zaufania do obcych, Polacy na ogół darzą zaufaniem osoby z najbliższego otoczenia. 98 proc. ankietowanych ufa swojej najbliższej rodzinie, a także znajomym (92 proc.) oraz dalszym krewnym (88 proc.). 81 proc. badanych darzy zaufaniem osoby, z którymi pracuje na co dzień, a 75 proc. - swoich sąsiadów.

Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-14 stycznia 2016 r. na liczącej 1 063 osoby reprezentatywnej próbie losowej mieszkańców Polski.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement