Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Były premier Katalonii aresztowany. Ma dzisiaj stanąć przed sądem

Były premier Katalonii aresztowany. Ma dzisiaj stanąć przed sądem
Na ulice Barcelony wyszły wczoraj tysiące mieszkańców domagających sie uwolnienia więźniów politycznych - takich, jakim stał się po aresztowaniu były premier Katalonii. (Fot. Getty Images)
Decyzję, czy były szef rządu Katalonii Carles Puigdemont, zatrzymany wczoraj w Niemczech, a poszukiwany przez Hiszpanię, zostanie umieszczony w areszcie, niemiecki sąd podejmie zapewne dzisiaj. Aresztowanie Puidgemonta wywołało liczne protesty w Barcelonie, gdzie w starciach z policją rannych zostało 89 osób.
Reklama
Reklama

Poinformował o tym zastępca prokuratora generalnego Szlezwika-Holsztynu (gdzie doszło do zatrzymania) Ralph Doepper. Dodał, że obecnie Puigdemont jest w rękach policji, a prokuratura ustala, na jak długo może być zatrzymany na podstawie wydanego przez Hiszpanię europejskiego nakazu aresztowania. Wyjaśnił też, że dzisiaj Puigdemont stanie przed sądem w związku z procedurą wydania sądowego nakazu zatrzymania; chodzi wyłącznie o sprawdzenie jego tożsamości.

O tym, czy zostanie on potem umieszczony w areszcie w związku z procedurą ekstradycyjną, zdecyduje Wyższy Sąd Krajowy Szlezwika-Holsztynu na podstawie dokumentacji strony hiszpańskiej. Sąd ten zbada, czy istnieją podstawy do ekstradycji Puigdemonta i czy jego wydanie władzom hiszpańskim jest prawnie dopuszczalne. Jeśli nie będzie przeszkód prawnych, ostatecznie decyzję w sprawie ekstradycji podejmie Prokuratura Generalna Szlezwika-Holsztynu - wyjaśnił Doepper.

Puigdemont został wczoraj zatrzymany w Niemczech po przekroczeniu samochodem granicy z Danią. Wracał z Finlandii do Belgii, gdzie mieszka od czasu ucieczki z Hiszpanii i gdzie według adwokata miał zamiar oddać się "do dyspozycji" belgijskich władz.

Podstawą do zatrzymania był wydany ponownie w piątek przez hiszpański Sąd Najwyższy międzynarodowy nakaz aresztowania Puigdemonta oraz kilku innych katalońskich polityków. Puigdemont jest w Hiszpanii oskarżony o "rebelię" i "malwersację funduszy", jak zakwalifikowano wydanie środków z kasy regionalnej na przeprowadzenie w ub. roku referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Madryt uznał to referendum za nielegalne.

Doepper odmówił ujawnienia szczegółów zatrzymania katalońskiego polityka. Magazyn "Focus" poinformował online, że hiszpański wywiad przez cały czas obserwował Puigdemonta i powiadomił niemiecką policję, gdy były premier Katalonii wyruszył z Finlandii samochodem w stronę Niemiec.

Dziennik "Kieler Nachrichten" poinformował w wydaniu online, że Puigdemont rozważa wystąpienie o azyl w Niemczech. Rzecznik MSW kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn podkreślił, że gdyby Puigdemont się na to zdecydował, "jego wniosek będzie rozpatrywany jak każdy inny przez Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców" (BaMF). Uznał jednak, że Katalończyk miałby niewielkie szanse, ponieważ "wykonanie europejskiego nakazu aresztowania ma pierwszeństwo przed postępowaniem azylowym". Dodał, że ostatecznie decyzja będzie należała do Prokuratury Generalnej Szlezwika-Holsztynu i BaMF.

Belgijski adwokat b. premiera Katalonii Paul Bekaert zaznaczył, że liczy na to, iż Puigdemont zostanie zwolniony warunkowo. Ujawnił, że jego klient zdecydował się na jazdę samochodem z Finlandii do Belgii, by uniknąć kontroli na lotniskach. Zdaniem Bekaerta, niemiecka policja została powiadomiona o jego wjeździe do Niemiec "przez swoich hiszpańskich kolegów".

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał w komentarzu, zamieszczonym w wydaniu online, że niemiecka koalicja rządząca jest zgodna co do tego, "że kurs katalońskich separatystów nie jest ani legalny, ani uzasadniony".

"Ale czy inne kraje UE mogą się dłużej godzić z tym, że Madryt próbuje więzieniem i karami finansowymi zniszczyć masowy ruch demokratyczny?" - pyta dziennik i pisze: "Jest oczywiste, że surowość hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości zmierza do zniszczenia socjalnej i ekonomicznej egzystencji katalońskich aktywistów. Nie chodzi o terrorystów, lecz o wyłonionych w wolnych wyborach polityków, którzy sięgają wyłącznie po środki pokojowe. Bruksela nie zadbała niestety dotąd o naleganie, by (premier Hiszpanii Mariano) Rajoy przystąpił do rokowań z Barceloną w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu. Teraz musi to zrobić Berlin". 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama