Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Former U.S. President Clinton: Northern Ireland peace process required an "act of faith"

Former U.S. President Clinton: Northern Ireland peace process required an "act of faith"
Były prezydent USA Bill Clinton i były premier UK Tony Blair podczas konferencji z okazji obchodów 25-lecia podpisania porozumienia wielkopiątkowego w Irlandii Północnej. (Fot. Niall Carson - Pool/Getty Images)
The decision to engage in the Northern Ireland peace process was an 'act of faith' because there was no certainty that it would succeed, former U.S. President Bill Clinton admitted yesterday in Belfast during a celebration of the 25th anniversary of the signing of the Good Friday Agreement.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Wszystkie te rzeczy wydają się dziś tak proste i łatwe, a tak nie było. Chcielibyśmy powiedzieć, że mieliśmy to wszystko przemyślane, ale prawda jest taka, że wiele z tego wymyśliliśmy w trakcie" - opowiadał Clinton w pierwszym dniu odbywającej się na Queen's University Belfast konferencji poświęconej rocznicy.

Clinton, który był prezydentem USA w czasie, gdy zawierano porozumienie, wspominał, że jego doradcy o irlandzkich korzeniach ostrzegli go o politycznej cenie, jaką może zapłacić za wyznaczenie na początku lat 90. specjalnego wysłannika do Irlandii Północnej.

"Mówili mi: Nie masz pojęcia, jak trudno będzie ci dotrzymać tego zobowiązania. Ludzie pomyślą, że jesteś szalony. Departament Stanu przez dekady działał zgodnie z teorią, że nasze relacje z Wielką Brytanią były tak ważne, że nie można ich zepsuć" - wspominał.

Uczestniczący w tym samym panelu, co Clinton, ówczesny premier Wielkiej Brytanii Tony Blair mówił, że negocjacje były jak kolejka górska, a stała obecność mediów przed budynkiem, gdzie one się odbywały, zwiększała presję. "Jak przechodziliśmy przez kolejne dni i noce, narodził się dziwny zbiorowy duch: Cóż, nie możemy wyjść tam i powiedzieć, że to się nie udało" - opowiadał.

Blair przyznał, że są problemy z północnoirlandzkimi instytucjami powołanymi na mocy porozumienia wielkopiątkowego, ale podkreślił: "Wiemy też, że Irlandia Północna jest (dzięki niemu) znacznie lepszym miejscem".

Z kolei ówczesny premier Irlandii Bertie Ahern, wspominając rozmowy prowadzące do porozumienia, powiedział, że rozwiązanie kwestii konstytucyjnych po obu stronach było potężnym przedsięwzięciem. Nawiązując do bieżącej sytuacji w Irlandii Północnej, wezwał Demokratyczną Partię Unionistów (DUP), by "pozostała z nami na drodze".

W Irlandii Północnej od lutego zeszłego roku nie ma normalnie funkcjonującego rządu, bo DUP wycofała się z niego w proteście przeciwko postbrexitowym uzgodnieniom handlowym, a zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym w skład rządu muszą wchodzić zarówno największa partia unionistyczna, jak i republikańska.

Wcześniej wczoraj na konferencji wystąpił przywołany przez Clintona specjalny wysłannik do Irlandii Północnej, były senator George Mitchell, który przewodniczył negocjacjom i stał się architektem porozumienia wielkopiątkowego. Powiedział, że ludzie wciąż zmagają się ze swoimi wątpliwościami, ale porozumienie stało się dla świata przykładem pokojowego rozwiązania i wezwał polityków północnoirlandzkich, by nie pozwolili mu się "wymknąć".

"To nie jest oznaka słabości, aby rozwiązać swoje problemy za pomocą demokratycznych i pokojowych środków. Wręcz przeciwnie, jest to oznaka siły i mądrości, i wyraźnie odzwierciedla wolę przeważającej większości mieszkańców Irlandii Północnej" - mówił Mitchell, apelując do nich, aby nie rezygnowali z wiary w to, że przyszłość może być lepsza.

Podpisane 10 kwietnia 1998 r. porozumienia wielkopiątkowego stało się podstawą procesu pokojowego w Irlandii Północnej i w dużej mierze zakończyło trwający od 30 lat konflikt zbrojny w tej brytyjskiej prowincji. W okresie od 1969 do 1998 roku włącznie zginęło w nim 3489 osób, z czego nieco ponad połowa to cywile. Był to najkrwawszy konflikt w Europie Zachodniej po II wojnie światowej.

Z okazji rocznicy w zeszłym tygodniu Irlandię Północną odwiedził obecny prezydent USA Joe Biden, a jutro, w ostatnim dniu konferencji na QUB wystąpią m.in. premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, premier Irlandii Leo Varadkar, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Czytaj więcej:

Ekspert: Na porozumieniu wielkopiątkowym w Irlandii Północnej skorzystali wszyscy

Joe Biden z wizytą w Irlandii Północnej. Przed jego przyjazdem wykryto cztery bomby

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 04.06.2024
    GBP 5.0403 złEUR 4.2923 złUSD 3.9448 złCHF 4.4067 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement