Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskie media pod wrażeniem sukcesu polskich lekarzy

Brytyjskie media pod wrażeniem sukcesu polskich lekarzy
Nowatorska metoda polegała na przeszczepieniu w miejsce przerwanego rdzenia komórki pacjenta z jego ośrodka węchu (Fot. Getty Images)
Dariusz Fidyka - polski strażak, który był sparaliżowany od klatki piersiowej w dół po tym, jak kilkakrotnie został pchnięty nożem w 2010 roku - jest w stanie chodzić dzięki pionierskiej terapii powstałej dzięki współpracy polskich i brytyjskich naukowców - donosi BBC.
Reklama
Reklama

Brytyjskie media wyprzedziły polskie, już od wczoraj rozpisując się o sukcesie polskich lekarzy. Operacja odbyła się w ubiegłym roku we Wrocławiu, jednakże dopiero teraz ta nowatorska metoda została nagłośniona przez czasopismo naukowe "Call Transplantation", gdyż na jej efekty trzeba było poczekać.

Zespół pod wodzą polskiego neurochirurga dr Pawła Tabakowa jako pierwszy na świecie zastosował technikę wymyśloną i opracowaną przez brytyjskiego profesora, Geoffa Raismana z Instytutu Neurologii na University College London. Metoda ta polegała na przeszczepieniu w miejsce przerwanego rdzenia komórki pacjenta z jego ośrodka węchu. 

Komórki te, zwane komórkami glejowymi obwodowego układu nerwowego, lekarze wcześniej pobrali i rozmnożyli, by one mnożąc się dalej w miejscu przerwania rdzenia "skleiły” go, umożliwiając ponowne przewodnictwo impulsów nerwowych. 

O innowacyjnej technice pisze także "Puls Biznesu", cytując słowa profesora Raismana, który stwierdził, że sukces opracowanej metody jest "bardziej imponujący niż spacer człowieka na księżycu".

Przed rozpoczęciem leczenia Fidyka poddawany był intensywnej fizjoterapii przez niemalże dwa lata, jednakże nie przynosiła ona żadnych rezultatów. Po około trzech miesiącach po operacji mężczyzna zaczął odczuwać zmiany w nogach, pół roku później mógł postawić pierwsze kroki za pomocą poręczy i wsparcia fizjoterapeuty.

Teraz jest w stanie poruszać się jedynie za pomocą poręczy. Przeprowadzona operacja pomogła także przywrócić pracę pęcherza, jelit i funkcje seksualne.

Przewodzący zespołowi lekarzy dr Tabakow wyznał: "To niesamowite, że regeneracja rdzenia kręgowego, która przez wiele lat wydawała się niemożliwa, teraz stała się rzeczywistością".

Sam pacjent z optymizmem patrzy w przyszłość: "To, czego się nauczyłem, to nigdy się nie poddawać. Myślę, że pewnego dnia będę mógł stać się całkowicie niezależny".

Przełomowe badania zostały przeprowadzone dzięki wsparciu Nicholls Spinal Injury Foundation (NSIF) i Stem Cell Foundation (UKSCF). Do tej pory fundacje te ofiarowały milion funtów na badania w Londynie i 240 tysięcy na ich kontynuację w Polsce. 

Wśród sponsorów operacji był m.in. ubezpieczeniowy gigant Zurich oraz Richard Branson, właściciel firmy Virgin.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama