Menu

Brytyjskie media: Żołnierze sił specjalnych USA w krajach bałtyckich

Brytyjskie media: Żołnierze sił specjalnych USA w krajach bałtyckich
Siły specjalne USA po cichu rozmieszczone są w krajach bałtyckich. To element odstraszania Rosji. (Fot. Getty Images)
Na Litwie, Łotwie i w Estonii zostało rozmieszczonych kilkudziesięciu żołnierzy sił specjalnych USA - podały dzisiaj brytyjskie media. "The Independent" donosi, że ich zadaniem ma być szkolenie miejscowych wojsk, a także udział w działalności wywiadowczej CIA.
Reklama

Zdaniem "The Independent", siły specjalne USA zostały rozmieszczone w ostatnich miesiącach przy granicy z Rosją w ramach "trwałej" obecności amerykańskich wojsk w krajach bałtyckich.

Rozmieszczenie potwierdził cytowany wcześniej przez dziennik "New York Times" szef amerykańskiego dowództwa operacji specjalnych generał Raymond Thomas, który stwierdził, że kraje bałtyckie desperacko poszukują pomocy USA w powstrzymaniu potencjalnej rosyjskiej agresji. "Są na śmierć przerażeni Rosją i wcale tego nie kryją" - dodał.

Rzeczniczka litewskiego ministerstwa obrony Asta Galdikaite potwierdziła, że Stany Zjednoczone zaproponowały "dodatkowe środki zapewnienia bezpieczeństwa krajów bałtyckich w następstwie pogorszenia się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w regionie".

Kancelaria prezydent Litwy Dalii Grybauskaite wydała oświadczenie, że USA odgrywają "aktywną rolę", aby "zapewnić najbardziej wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa dla państw bałtyckich i dla całej wspólnoty transatlantyckiej".

"Independent" podkreśla, że rozmieszczenie żołnierzy pozwala stronie amerykańskiej monitorować działania Rosji w obawie przed dalszą destabilizacją po aneksji przez nią ukraińskiego Krymu w 2014 roku. Jest to także wyraźny sygnał pod adresem Rosji. "Czy Rosjanie wiedzą, że tam jesteśmy? - zapytał w NYT generał Thomas. - Tak".

"Daily Mail" zaznacza, że "USA mogą pomóc swoim bałtyckim przyjaciołom wyrafinowaną technologią wywiadowczą. Z kolei wojskowi z krajów bałtyckich mają głęboką wiedzę na temat rosyjskich zdolności wojskowych, a także środków pozamilitarnych używanych przez Rosję do osłabienia przeciwnika, jak ataki hakerskie i szerzenie dezinformacji".

Amerykańskie siły specjalne uzupełniają około 4 tys. żołnierzy NATO, którzy mają być na zasadzie rotacyjnej wysłani do Polski, Litwy, Estonii i na Łotwę w ciągu najbliższych miesięcy.

Na lipcowym szczycie NATO w Warszawie podjęto decyzję o rozmieszczeniu czterech batalionów liczących od 800 do 1 200 żołnierzy na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz krajach bałtyckich. Uzgodniono, że Kanada będzie państwem dowodzącym batalionem na Łotwie, Niemcy - na Litwie, Wielka Brytania - w Estonii, a USA - w Polsce.

Oprócz tego w regionie zostanie rozmieszczona amerykańska brygada pancerna.

Wzmocnienie tzw. wschodniej flanki Sojuszu jest odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę i - jak podkreśla NATO - ma charakter obronny. Rosja postrzega obecność wojsk NATO w krajach bałtyckich jako prowokację i uważa tamtejszą "trwałą" obecność militarną USA za przeszkodę w stosunkach z Zachodem - przypomina "Independent". 

 

  Komentarze


  • Soldżer
   5 stycznia 2017, 12:19

   Się zaczyna

  • Pan Cham
   5 stycznia 2017, 12:34

   Bardziej propagandowego artykulu na tym portalu nie widzialem. Edytorzy, ktorzy zajmuja sie artykulami mogliby nie przepisywac bezmyslnie z mediow glownego scieku, chyba ze swiadomie uprawiaja prostytucje. USA jest agresorem numer 1 na swiecie, a jak juz ich wojska wlazly do nas to juz nie wyleza. teraz tylko czekac na falszywa flage i patrzec jak setki tysiecy ludzi idzie do piachu. Potem amerykanskie korporacje sobie wejda, zeby nas oskubac ze wszystkiego, a jak ktos bedzie awanturowal to trepy beda juz na miejscu...

  • Ola
   5 stycznia 2017, 13:05

   Niepewne czasy dla Poski i Polaków

  • Nazwa
   5 stycznia 2017, 20:31

   do Pan Cham- smierdzisz mi ruskim trolem.Slyszeliscie ze Litwini walcza z rosyjskimi trolami online?-niestety polacy jeszcze w wiekszosci nie zdaja sprawy o ich istnieniu,a ja juz walcze.Prosze-ten gosciu nadaje jak typowy rosyjski trol.Uczcie sie i zapamietujcie!-i przylaczajcie sie do walki!-za wolna Polske i reszte Europy!

  • Czytelnik
   6 stycznia 2017, 06:41

   Pan Cham ma rację,Nazwa jesteś ograniczony umysłowo,w dodatku zalatujesz lewactwem i brakiem wiadomości o sytuacji politycznej na Świecie.trolem jesteś oczywiście,wiadomej nacji..shalom

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama