Menu

Brytyjski minister Alan Duncan z wizytą w Warszawie

Brytyjski minister Alan Duncan z wizytą w Warszawie
Alan Duncan udał się do stolicy Polski, aby wziąć udział w trwających konsultacjach. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister do spraw Europy i Ameryk Sir Alan Duncan składa dzisiaj wizytę w Warszawie. Wygłosi przemowę inauguracyjną na pierwszym Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim, spotka się z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim oraz wiceministrem MON Tomaszem Szatkowskim.
Reklama

Duncan podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych i podsekretarzem stanu w ministerstwie obrony "omówi sprawy związane z europejską obroną i bezpieczeństwem, stosunkami brytyjsko-polskimi oraz NATO" - poinformowała ambasada Wielkiej Brytanii.

"Wielką Brytanię i Polskę łączą bliskie i trwałe relacje. Nasza wspólna historia jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest nasza wspólna przyszłość" - przekazał Duncan.

Jak zaznaczył, "o tej bliskości dobitnie świadczy pierwsze Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie, które stanie się impulsem dla tworzenia jeszcze silniejszych i głębszych więzi".

"Jestem dumny z tego, że mamy taką liczną polską społeczność w Wielkiej Brytanii. To dla nas bardzo ważne. Liczę na pogłębienie tej bliskiej relacji podczas mojej podróży do Warszawy" - oświadczył minister.

Jak podkreślił, Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie opuszcza Europy. "Dlatego pragnę zapewnić naszych przyjaciół i sojuszników w Polsce, że chcemy w dalszym ciągu budować realne partnerstwo strategiczne – a to również oznacza budowę jak najsilniejszych relacji gospodarczych z Polską, w tym poprzez odważną i ambitną umowę o wolnym handlu z UE" - zapewnił Duncan.

W Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim, które od dziś do jutra odbywa się w Warszawie, weźmie udział blisko 120 ekspertów, dziennikarzy i dyplomatów. Celem spotkania jest m.in. poszukiwanie nowych płaszczyzn współpracy po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię.

Forum Belwederskie ma się odbywać co roku. Cykl spotkań zostanie zainaugurowany w Warszawie, gospodarzem kolejnego spotkania, za rok, ma być Londyn.

Decyzję o utworzeniu Forum Belwederskiego rządy Wielkiej Brytanii i Polski podjęły w 2016 roku. Tegoroczne forum tegoroczne poświęcone będzie przyszłości stosunków brytyjsko-polskich do 2025 roku. Odbędzie się w Pałacu Belwederskim w Warszawie. 

 

  Komentarze


  • Czytelnik
   9 marca 2017, 10:13

   Narazie Uk drapie pieszczotliwie kota po plecach taka gra wstępna do większej gry a Niemcy w strachu ze stracą swoich parobków

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama