Menu

Brytyjska prasa o przedterminowych wyborach. "May zmierza po zdecydowane zwycięstwo"

Brytyjska prasa o przedterminowych wyborach.
Brytyjska prasa pozytywnie odniosła się do zapowiedzi May. (Fot. Getty Images)
Brytyjska prasa chwali zapowiedź premier Theresy May w sprawie rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych, spodziewając się zdecydowanego zwycięstwa konserwatystów oraz umocnienia mandatu szefowej rządu przed negocjacjami w sprawie Brexitu.
Reklama

"Theresa May zmierza po zdecydowane zwycięstwo w wyborach" - donosi na pierwszej kolumnie dziennik "The Times", oceniając, że premier może zwiększyć większość parlamentarną swojej partii nawet do ponad 100 posłów, co pozwoli jej na bezpieczne, samodzielne rządy, nawet jeśli w szeregach Partii Konserwatywnej dojdzie do podziałów.

Gazeta oceniła, że rozpisanie przedterminowych wyborów to "słuszny ruch", mający "pomóc rządowi w negocjacjach, które zdefiniują przyszłość Wielkiej Brytanii po Brexicie".

"To rzadka sytuacja i ruch bezpieczny pod względem politycznym. Konserwatyści mogą nie uzyskać tak dużej większości, na jaką liczą, ale zmierzą się z pogrążającą się w kryzysie Partią Pracy i mogą być niemal absolutnie pewni, że zdobędą nowe mandaty" - podkreślono.

Dziennikarze "Timesa" zwrócili uwagę, że decyzja o zwołaniu przedterminowych wyborów została podjęta w całkowitej tajemnicy, a większość ministrów - poza wybranymi, najbliższymi współpracownikami premier May, m.in. szefem dyplomacji Borisem Johnsonem i szefową MSW Amber Rudd - poznała ją dopiero na wczorajszym posiedzeniu gabinetu, na chwilę przed tym, jak szefowa rządu ogłosiła swój plan publicznie.

Pozytywnie decyzję o rozpisaniu przedterminowych wyborów ocenił także "Financial Times". W komentarzu redakcyjnym dziennik podkreślił, że "premier potrzebuje elastyczności, by osiągnąć rozsądne porozumienie". Silny mandat wyborczy "zmniejsza ryzyko sabotowania (May) na każdym etapie negocjacji przez mniejszościowe grupy nacisku" - dodał "FT", nazywając Partię Pracy "dysfunkcyjną opozycją" i zaznaczając, że możliwa rezygnacja ze stanowiska jej lidera, Jeremy'ego Corbyna, może przyczynić się do odnowy laburzystów.

Tabloid "The Sun" ocenił ogłoszenie przedterminowych wyborów jako "niebieskie morderstwo". Nawiązując do koloru tradycyjnie kojarzonego z Partią Konserwatywną, gazeta komentuje decyzję May jako sposób na osłabienie Partii Pracy oraz stłumienie buntu części torysów, którzy domagali się od niej dalszego zaostrzania rządowego stanowiska wobec UE oraz wycofania się z niektórych reform w kraju.

W rozmowie z "The Sun" May podkreśliła, że "każdy, kto będzie ubiegał się o mandat z ramienia Partii Konserwatywnej, będzie musiał zgodzić się na (jej) manifest wyborczy", tym samym ograniczając pole manewru wewnętrznej opozycji w odniesieniu do działań jej gabinetu.

Z kolei eurosceptyczny tabloid "Daily Mail" opublikował na okładce zdjęcie May podczas wtorkowego przemówienia na Downing Street, dodając tytuł o "zmiażdżeniu sabotażystów", którymi są - według gazety - niewybieralni przedstawiciele Izby Lordów i "rozgrywający gierki maruderzy" oponujący przeciwko wyjściu kraju z UE.

Gazeta wyliczyła siedem sytuacji w ciągu ostatnich 10 miesięcy, w których szefowa rządu wykluczała ogłoszenie przedterminowych wyborów, dodając jednak, że jej najbliżsi doradcy i najważniejsi ministrowie od miesięcy namawiali ją do wykonania takiego ruchu.

 

  Komentarze


  • Teresa
   19 kwietnia 2017, 15:38

   Jak bardzo obecna sytuacja w Brytani przypomina faszystowskie Niemcy z przed 1939 roku. Propaganda medialna i nastawienie politykow oraz reakcja spoleczenstwa mowi wszystko
   Wypisz , wymaluj NSDAP samego fuhrer Hit..ra

  • Roki
   19 kwietnia 2017, 20:03

   Wszystkie znaki na niebie mówią że Teresa wygra bo niema nikogo kto mógłby jej przeszkodzić. Nawet ci, którzy nie chcą brexitu zagłosują na nią. To dobry czas dla niej. Wszystko wskazuje na to że UK dogada się z UE płacąc jakieś drobne składki. Wyjdą z unii i będą ucinać benefity imigrantom, wtedy jedni wyjadą, a innym nie będzie się opłacało przyjeżdżać. Zwykłemu Anglikowi wystarczy że będzie mniej imigrantów. Miło by było gdyby podatki zwrócili wyjeżdżającym lecz sami imigranci nie dbają o to, bo pod petycją wciąż brakuje niecałe 2000 podpisów. Nasi już tak mają że jak są wybory to nie głosują, a potem mają pretensje że ten czy tamten niedobry.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.05.2018
  GBP 4.912 złEUR 4.296 złUSD 3.639 złCHF 3.641 zł

  Sport


  Reklama