Menu

Brytyjska policja będzie strzelać do terrorystów w autach

Brytyjska policja będzie strzelać do terrorystów w autach
Policja zmienia zasady i będzie strzelać do terrorystów w poruszających się pojazdach. (Fot. Getty Images)
Specjalne szkolenia, amunicja i nowe procedury - brytyjska policja jest przygotowana, aby strzelać do przestępców, którzy do ataków terrorystycznych używają samochodów. Zmiany mają zapobiec zamachom podobnym do tego w Westminster w Londynie.
Reklama

„Do tej pory funkcjonariusze w Zjednoczonym Królestwie mieli zakaz strzelania do kierowców w poruszających się pojazdach ze względu na ryzyko zranienia pieszych i innych kierowców” - poinformował Simon Chesterman z National Police Chiefs' Council (NPCC).

Po tragicznych wydarzeniach w dzielnicy Westminster w Londynie, Sztokholmie, Nicei i Berlinie, zasady te zmienią się.

„Trudno zastosować skuteczne taktyki zapobiegawcze, gdy bronią stają się pojazdy - szczególnie tak duże jak ciężarówki. Samochód osobowy nie byłby w stanie ich zatrzymać, dlatego trzeba strzelać do kierowcy” - podkreślił Simon Chesterman.

Brytyjska policja od 2016 roku zwiększyła liczbę uzbrojonych funkcjonariuszy o 640 w Anglii i Walii. Do końca 2017 roku w obu regionach zatrudnionych będzie jeszcze 1 500 policjantów, a do kwietnia 2018 roku – 7 tys.

W ataku terrorysty, który 22 marca 2017 roku wjechał samochodem w tłum na Moście Westminsterskim, a następnie próbował się wedrzeć do siedziby parlamentu, zginęło pięć osób - w tym sprawca i policjant - a około 40 zostało rannych.

Po zamachu w Londynie, w Wielkiej Brytanii rozgorzała dyskusja na temat używania broni przez brytyjskich policjantów. Nosi ją przy sobie 2 800 funkcjonariuszy - to zaledwie 8,8 procent wszystkich zatrudnionych w policji.

Jedną z ofiar zamachowca ataku terrorystycznego w Londynie był policjant Keith Palmer, który w momencie napadu nie był uzbrojony. Brytyjska policja funkcjonuje w oparciu o zasadę „policing by consent”. Oznacza to, że funkcjonariusze są traktowani jako "obywatele w mundurach". Ich zachowanie ma być przejrzyste i budzić zaufanie.

W Londynie 90% policjantów nie jest uzbrojonych. 

Od lata 2016 roku obowiązuje nad Tamizą projekt Herkules, zgodnie z którym 600 wyszkolonych i uzbrojonych funkcjonariuszy gotowych jest do błyskawicznej reakcji w przypadku zagrożenia, bez względu na porę dnia.

 

  Komentarze


  • Tymczasowy nick
   20 kwietnia 2017, 16:57

   Tak, ciekawe kto bedzie teraz decydowal kto jest kierowca a kto przestępa, tak sie robi zeby ukrocic wolnosc ludzi na tej ziemi. Kazdy przyklasnal te zmiany ale pewnie my bedziemy wszyscy placic slono za to wlasna wolnoscia.

  • Korwin
   20 kwietnia 2017, 18:47

   Chyba z procy ;)

  • Anty czytelnik
   21 kwietnia 2017, 08:56

   Brawo policja uk,15 gania jednego w czasie interwęcji,żeby nie ochroniarz to by połowę parlamentu wybił a wy bedziecie strzelac do kierowców,chyba autobusów czerwonych.Albo ktos kto pisał ten artykół jest początkującym dziennikarzem albo zle zrozumiał przekaz policji.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama