Menu

Brytyjczycy wyrzucają codziennie 1,4 mln jadalnych bananów

Brytyjczycy wyrzucają codziennie 1,4 mln jadalnych bananów
Banany z plamkami również nadają się do spożycia. (Fot. Getty Images)
80 milionów funtów w Zjednoczonym Królestwie każdego roku trafia do kosza, bo Brytyjczycy wyrzucają banany. Owoce dyskwalifikuje w ich oczach niewielkie nacięcie, plamka lub czarny ogonek. Eksperci zapewniają, że takim bananom nic nie jest i można je jeść.
Reklama

Brytyjczycy sięgają tylko po idealnie wyglądające banany. Co trzeci konsument w kraju przyznaje, że wyrzuca te owoce z błahych powodów. Jeden na dziesięciu wyrzuca banany do kosza, jeśli choć trochę są zielone. Badanie na zlecenie brytyjskiego rządu przeprowadziła firma Wrap, przy współpracy z siecią supermarketów Sainsbury’s.

Opublikowany raport ma uzmysłowić marnotrawstwo Wyspiarzy i zachęcić ich do oszczędzania żywności i pieniędzy – informuje dziennik „The Guardian”. 

Z mniej atrakcyjnych owoców można przygotować sałatkę owocową, napój albo deser. (fot. Getty Images)

W Wielkiej Brytanii powstała krajowa inicjatywa „£10m five-year Waste Less, Save More”, podczas której supermarkety propagują oszczędzanie żywności i porady, co robić z mniej atrakcyjnymi produktami.

Sprawa jest poważna - z danych rządowych wynika bowiem, że statystyczna rodzina w Wielkiej Brytanii wyrzuca każdego roku do kosza żywność o wartości 700 funtów.

Sieć sklepów Sainsbury's walczy z problemem we własnym zakresie i zachęca klientów do wykorzystywania mniej atrakcyjnych owoców do przyrządzania soków, sałatek owocowych, deserów, ciast, muffinów, a nawet bananowego chleba – podaje dziennik „The Guardian”. W supermarketach dostępne są odpowiednie przepisy.

Tylko w północnym Londynie co roku na wysypiska trafia 40 tysięcy ton jedzenia - składowanie takiej ilości żywności kosztuje nas £3 miliony rocznie - apelował o rozwagę rezydentów Clyde Loakes z gminy Waltham Forest.

 

  Komentarze


  • THC
   16 maja 2017, 17:32

   Przez to ze sa benefity nikt nie doswiadczyl co to znaczy byc glodnym.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama