Menu

Brytyjczycy wydają o połowę mniej na alkohol i papierosy

Brytyjczycy wydają o połowę mniej na alkohol i papierosy
Przeciętny Brytyjczyk pali i pije coraz mniej. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy żyją coraz zdrowiej. Wydają dziś o połowę mniej na alkohol i papierosy niż jeszcze 15 lat temu - podało Krajowe Biuro Statystyczne (ONS), publikując coroczne statystyki związane z wydatkami gospodarstw domowych.

Przeciętne gospodarstwo domowe przeznaczało w ubiegłym roku na używki £11,40 tygodniowo. Dla porównania, jeszcze w latach 2001-02 było to £20.

Brytyjczycy wydają jednak prawie cztery razy tyle na jedzenie poza domem i hotele. Średnio jest to ponad £45 tygodniowo. Zdaniem specjalistów, przyczyną tego zjawiska jest wzrost poziomu zatrudnienia oraz dochodów.

Z wcześniejszych danych urzędu wynika, że statystyki obniża młodsza generacja. Ponad 25% osób przed 25. rokiem życia to abstynenci.

Spożycie napojów procentowych zredukowały też osoby w średnim wieku. Wynika to z chęci zdrowszego życia, wzrostu zainteresowania aktywnościami w domu, np. grami komputerowymi oraz liczby osób niepijących z przyczyn religijnych.

W ostatnich 15 latach ankietowani więcej za to wydawali na odzież i buty (wzrost o 51%), komunikację (37%) oraz rekreację i kulturę (26%).

Jednocześnie w ciągu ostatniego roku, do marca 2016, nie zmieniła się średnia kwota wydatków przeciętnego gospodarstwa domowego - obecnie jest to £528.90 na tydzień.

Najwięcej wydają mieszkańcy Londynu – przeciętnie £652.40 tygodniowo, najmniej natomiast ci z północno-wschodniej Anglii - £423.50.

 

Komentarze


  • Alfik
    17 lutego, 15:13

    Te dane to chyba rządowe statystyki.Sporo wyspiarzy pali papierosy elektroniczne a palacze tradycyjni zaopatrują się w sklepach z "lewymi" papierosami oraz tytoniem.Słyszę często o ludziach w zakładach pracy i we fabrykach,którzy zaopatrują całą załogę firmy w fajki i tytoń.Przemyt fajek z Dalekiego Wschodu to bardzo opłacalny interes...

  • Ab
    17 lutego, 17:48

    HA HA to wjechała na wyspę duza liczba osób niepijących z przyczyn religijnych i średnia spadła o połowe czyli tubylcy piją tyle co pili

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.03.2017
GBP 4.933 złEUR 4.266 złUSD 3.948 złCHF 3.984 zł

Sport


Reklama