Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy nie mają pojęcia, co oznaczają symbole kremów przeciwsłonecznych

Brytyjczycy nie mają pojęcia, co oznaczają symbole kremów przeciwsłonecznych
Żaden krem nie chroni w 100% przed skutkami promieniowania słonecznego (Fot. Getty Images)
Jeden na pięciu Brytyjczyków nie wie, że kremy oznaczone symbolem SPF chronią tylko przed promieniowaniem słonecznym UVB, ale nie przed UVA - alarmuje Królewskie Stowarzyszenie Farmaceutyczne.
Reklama
Reklama

Tylko 8% z 2 000 badanych potrafiło rozszyfrować prawidłowo symbol SPF – podaje BBC. Jeden na czterech natomiast w ogóle nie wiedział, czego ten symbol dotyczy. 15% ankietowanych rodziców przyznało, że nigdy nie sprawdzają jak silny jest filtr w kosmetykach, które kupują sobie i swoim dzieciom.

Profesor Jayne Lawrence z Royal Pharmaceutical Society jest zdania, że firmy kosmetyczne powinny ujednolicić oznaczenia na opakowaniach tak, aby były one bardziej zrozumiałe dla kupujących.

Najczęściej spotykanym oznaczeniem spotykanym na opakowaniach kremów z filtrem jest SPF - Sun Protection Factor. Możemy spotkać także jego odpowiedniki: LSF (niemiecki), IP (francuski), FP, SF, BF, lub UVB. Każdy z nich informuje o sile ochrony przed promieniowaniem UVB.

Promienie UVB odpowiedzialne są za nagrzewanie skóry, wysuszanie naskórka, powodują stany zapalne. To te promienie powodują poparzenia słoneczne i są przyczyną zmian w strukturze DNA.

Z kolei promienie UVA są nieodczuwalne, ale wyrządzają wiele złego naszej skórze. Odpowiedzialne są bowiem za starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Działanie zarówno UVB, jak i UVA może prowadzić do rozwoju nowotworu – przestrzega BBC.

Im wyższy faktor, tym większa ochrona przed promieniowaniem. Wartość współczynnika SPF informuje o tym, jaki procent promieniowania UVB zatrzymuje preparat ochronny. Produkt z SPF 15 blokuje około 93%, SPF 50 prawie 99%. Żaden krem nie gwarantuje jednak 100-procentowej ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA określa się skrótem IPD lub PPD (Imediate Pigmentation Darkening) – im wyższa jego wartość, tym lepsza ochrona przed szkodliwością promieniowania UVA.

Lekarze podkreślają, że kosmetyki z filtrami oznaczonymi SPF nie zapewniają bezkarnego opalania, a jedynie zmniejszają ryzyko powstania oparzeń słonecznych. Radzą także, aby unikać bezpośredniego przebywania na słońcu w godzinach od 11:00 do 15:00.

Eksperci z fundacji działającej na rzecz ochrony przed chorobami nowotworowymi Cancer Research UK zalecają, aby przebywając na słońcu co dwie godziny smarować się kremem w ilości dwóch łyżek.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama