Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy mieszkający w krajach UE: Jesteśmy zapomnianymi ofiarami Brexitu

Brytyjczycy mieszkający w krajach UE: Jesteśmy zapomnianymi ofiarami Brexitu
Brytyjczycy mieszkający w innych krajach Unii obawiają się o swoją przyszłość po Brexicie. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy żyjący i pracujący w krajach Unii Europejskiej mają poczucie, że są 'zapomnianymi ofiarami' Brexitu oraz że są wykorzystywane jako 'zakładnicy' przez obie strony w negocjacjach dotyczących opuszczenia Zjednoczonej Europy przez Wielką Brytanię.
Reklama
Reklama

Przedstawiciele czterech grup prowadzących kampanię na rzecz 1,2 miliona Brytyjczyków, którzy osiedlili się w innych krajach UE, zaapelowali do premier Theresy May, aby wywiązała się z obietnicy, iż będą mogli dalej żyć na terenie Unii Europejskiej jak przed Brexitem.

Aktywiści stwierdzili, że prawa Brytyjczyków w Unii zostały utracone z powodu Brexitu, a rząd mógł temu zapobiec.

"Myślę, że jesteśmy wykorzystywani, jesteśmy traktowani jak zakładnicy obu stron, nie otrzymujemy wsparcia ze strony brytyjskich parlamentarzystów, otrzymujemy większe wsparcie ze strony UE" - podkreślił Michael Harris, przewodniczący EuroCitizens w Hiszpanii.

Jedną z głównych obaw Brytyjczyków mieszkających w innych krajach Zjednoczonej Europy jest to, że utracą oni swobodę przemieszczania się i zostaną "uwięzieni” w swoim kraju niezdolni do przeniesienia się do innego kraju Unii w celach zarobkowych lub prywatnych. 

W Hiszpanii mieszka 293 500 Wyspiarzy. Na zdjęciu: Brytyjska flaga w miejscowości Benalmadena w Hiszpanii. (Fot. Getty Images)

Fiona Godfrey, szefowa brytyjskich imigrantów mieszkających w Luksemburgu (British Immigrants Living in Luxembourg) stwierdziła, że ludzie tacy jak ona muszą być w stanie przekraczać granice w związku z pracą lub opieka zdrowotną, z której korzystają w sąsiednich krajach, takich jak Belgia czy Francja.

Jane Golding, przewodnicząca grupy ds. kampanii Brytyjczycy w Europe, poinformowała brytyjskich posłów, że rząd może łatwo rozwiązać tę sytuację, zwracając się do Unii o ponowne przedstawienie tej kwestii.

"Kwestia ciągłej swobody przemieszczania się nie została oficjalnie przedstawiona od grudnia, co jest zaskakujące. Dopóki ten problem nie zostanie przedstawiony oficjalnie, nie będziemy znać odpowiedzi. Powiedziano nam nieoficjalnie, że sprawa nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, więc można coś zrobić na naszą korzyść” - zaznaczyła Golding.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.04.2024
    GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama