Menu

Brytyjczycy kreują fałszywe życie w Irlandii, by sprowadzać krewnych spoza UE

Brytyjczycy kreują fałszywe życie w Irlandii, by sprowadzać krewnych spoza UE
Oszuści mają na celu przekonanie brytyjskich urzędników, że dana osoba legalnie mieszkała i pracowała w Republice Irlandii. Na zdj. miasto Cork. (Fot. Thinkstock)
Tysiące Brytyjczyków płaci nawet po £25 tys. za spreparowanie ewidencji życia w Irlandii. W ten sposób załatwiają członkom swoich rodzin spoza Unii Europejskiej rezydenturę w Wielkiej Brytanii. Za przekrętem stoją doradcy, prawnicy i księgowi - informuje dziennik "The Times".
Reklama

Skrzętnie wykorzystywany jest zapis w prawie, który pozwala na nadanie statusu rezydenta na podstawie wolnego przepływu osób, a nie brytyjskiego prawa imigracyjnego.

Zgodnie z zasadami swobodnego przepływu obywateli, Brytyjczycy żyjący i pracujący odpowiednio długo w innym kraju będącym członkiem UE mogą sprowadzić najbliższych krewnych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, omijając przepisy imigracyjne, które obowiązują Brytyjczyków żyjących na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Oszuści pobierają tysiące funtów za stworzenie dokumentacji dowodzącej, że dana osoba wyprowadziła się do innego kraju europejskiego – najczęściej Irlandii – choć tak naprawdę nadal przebywa w Wielkiej Brytanii.

“Najczęściej na taką osobę zakładana jest firma. Dzięki temu tworzy się historia zatrudnienia w Irlandii. Otwierany jest też rachunek bankowy, odprowadzane są podatki. Wszystko wygląda tak, jakby ktoś faktycznie tam mieszkał” - informuje inspektor Stephen Courage z Wydziału Imigracyjnego Gardy.

Irlandzka policja sprawdza przypadki do trzech lat wstecz. Dzięki temu odkryła już 600 nadużyć.

“W ubiegłym miesiącu wprowadziliśmy nowe regulacje, które pozwalają nam na usuwanie z kraju osób, które dostały się tu nielegalnie, z zakazem powrotu na 10 lat” - podkreśla Robert Goodwill, Minister Imigracji.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama