Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy chcą skończyć z ksenofobią i atakami nienawiści wobec imigrantów

Brytyjczycy chcą skończyć z ksenofobią i atakami nienawiści wobec imigrantów
Koordynatorzy kampanii #BetterThanThat, posłowie: Thomas Brake, Rosena Allin-Khan i Eric Pickles. (Fot. Twitter/BetterThanThat)
#BetterThanThat - pod taką nazwą brytyjscy politycy zainaugurowali wczoraj w parlamencie akcję przeciwko atakom nienawiści, jakie nasiliły się w Zjednoczonym Królestwie w związku z referendum dotyczącym Brexitu. W kampanii udział wzięli brytyjscy parlamentarzyści. Kampanię poparła premier Theresa May, ludzie kultury i sportu.
Reklama
Reklama

Posłowie i parowie przeciwstawiają się wszelkim atakom na wszystkich imigrantów. W sercu zapoczątkowanej wczoraj akcji jest jednak społeczność polska w Wielkiej Brytanii – podkreślają politycy.

Polacy jako najliczniejsza grupa narodowościowa ucierpieli bowiem najbardziej. Latem tego roku doszło do morderstwa Polaka w Harlow. Choć policja tego oficjalnie nie potwierdziła, polski imigrant zginął, bo mówił po polsku.

Na ten tragiczny atak zwracali uwagę koordynatorzy kampanii #BetterThanThat. „Nie może być tak, że ktoś zostanie zaatakowany tylko dlatego, że mówi innym językiem, wyznaje inną wiarę czy ma inny kolor skóry, wszyscy jesteśmy mieszkańcami Wielkiej Brytanii i tutaj jest nasz dom. Sama jestem w połowie Polką, w połowie Pakistanką, ale w 100% rezydentką londyńskiej dzielnicy Tooting. Dzięki tej akcji chcemy pokazać, że na ksenofobię, rasizm i ataki nienawiści w tym kraju nie ma miejsca” - zaznaczyła dr Rosena Allin-Khan, poseł Partii Pracy.

Dr Rosena Allin-Khan. (Twitter/DrRosena)

O atakach na Polaków w ostatnich miesiącach mówił również Sir Eric Pickles, poseł Partii Konserwatywnej.

„ Po referendum w sprawie Brexitu obserwujemy coraz więcej ataków na imigrantów w tym kraju. Ludzie są napadani, bo nie są Brytyjczykami, ale także z powodu innego koloru skóry. A my mówimy tym, którzy każą imigrantom wracać do domu, że tu nie ma domu dla tych, którzy nie potrafią szanować innego człowieka” - oświadczył parlamentarzysta.

Sprawa dotyczy jednak wszystkich imigrantów, ludzi różnych wyznań i koloru skóry. Home Office podaje, że tylko w lipcu 2016 roku zanotowano o 41% więcej ataków na tle rasowym lub religijnym niż jeszcze na początku roku. Przestępstwa nasiliły się po referendum w sprawie Brexitu.

We wczorajszej inauguracji licznie udział wzięli przedstawiciele mediów z innych krajów unijnych, działacze społeczni, ludzie sportu. Obecny był Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

„Mówimy nie atakom i propagujemy szacunek do człowieka” - podkreślił Tom Brake, poseł Liberalnych Demokratów. Politycy zachęcają, aby wspierać akcję. Poparła ją premier Theresa May, były piłkarz reprezentacji Anglii Jermaine Defoe i bokser Carl Froch MBE.

Kampanię oznaczoną hasztagiem #BetterThanThat można śledzić na Twitterze (#BetterThanThat, @britainisbetter), Facebooku oraz na stronie internetowej www.betterthanthatuk.org.

Szerzej o akcji napiszemy w artykule, który opublikowany będzie w dziale "Czytelnia" 5 grudnia 2016 roku.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama