Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy chcą, aby imigranci władali angielskim. A jak wygląda ich znajomość języków poza krajem?

Brytyjczycy chcą, aby imigranci władali angielskim. A jak wygląda ich znajomość języków poza krajem?
Brytyjscy policjanci na ulicacy Punta Ballena na Majorce. Działający niezależnie od hiszpańskiej policji, mają prawo legitymować wyłącznie brytyjskich obywateli. (Fot. Getty Images)
Dziennik 'The Telegraph' na przykładzie obecności obywateli Wielkiej Brytanii w Hiszpanii postanowił sprawdzić, ilu z nich biegle posługuje się językiem hiszpańskim. Wyniki zestawił z ich oczekiwaniami związanymi z obowiązkową nauką języka angielskiego dla imigrantów.
Reklama
Reklama

Szacuje się, że w całej Hiszpanii mieszka 761 tysięcy Brytyjczyków - to prawie 2 procent całej populacji tego kraju. Jednym z miejsc, gdzie są najbardziej zauważalni, jest Majorka. To właśnie na przykładzie tej wyspy postanowiono obliczyć, ilu z nich włada językiem hiszpańskim.

Okazuje się, że statystyka pozostawia wiele do życzenia - szacuje się, że tylko co czwarta osoba podjęła próbę krótkiej wymiany zdań z hiszpańskojęzycznym mieszkańcem Majorki. Jeden z brytyjskich emerytów zauważył nawet, że język angielski jest na tyle wszechobecny, że nie ma potrzeby nauki hiszpańskiego.

Anna Nicholas, autorka reportażu opublikowanego w "The Telegraph", zwraca uwagę, że nauka obcego języka nie przychodzi Brytyjczykom łatwo i zna osobiście zaledwie kilku rodaków, którzy się jej podjęli. Dodaje jednak, że to zjawisko związane z zawiłościami geograficznymi. Jako wyspa, Wielka Brytania, nie ma żadnego sąsiada władającego innym językiem. Sprawy nie upraszcza również fakt, że angielski jest na tyle uniwersalnym językiem, że można go praktycznie używać wszędzie.

Hiszpania przeżyła prawdziwe oblężenie ze strony Brytyjczyków w latach 60-tych, kiedy stała się popularnym kierunkiem turystycznym. Od tego czasu większość banków, restauracji, kawiarni, sklepów i innych punktów usługowych oferuje obsługę w języku angielskim. Sprawa zaszła na tyle daleko, że zarówno prywatne, jak i publiczne szpitale dysponują zawodowymi tłumaczami dla osób władających angielskim.  

Zdaniem dziennikarki, tego rodzaju zawiłości sprzyjają utrwalaniu stereotypu o Brytyjczyku, który nie chce uczyć się języków obcych.

Rebecca Bellafont-Evans z biura nieruchomości "Mallorca Solutions" zauważa, że wszystko zależy od nastawienia, z jakim przyjeżdża się do Hiszpanii. Jej zdaniem, jeśli ktoś chce założyć tutaj rodzinę i wychować dzieci, języka nauczy się bardzo szybko. Jeśli przyjazd związany jest wyłącznie z edukacją lub celami zawodowymi, aspekt nauki języka zostanie pominięty.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama