Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Rosji zgodnie z decyzją MSZ kończy działalność British Council

W Rosji zgodnie z decyzją MSZ kończy działalność British Council
British Council znika z Rosji... (Fot. Twitter/@engcrimerussia)
Brytyjska państwowa organizacja oświatowo-kulturalna British Council poinformowała, że zgodnie z decyzją MSZ Rosji kończy swoją działalność w tym kraju i odwołuje wszystkie zaplanowane wcześniej wydarzenia i programy.
Reklama
Reklama

Brytyjska instytucja, która zajmuje się promocją rodzimego języka i kultury poza granicami kraju, powiadomiła o tym w oficjalnym komunikacie. "Bardzo nad tym ubolewamy i liczymy na zrozumienie" - głosi oświadczenie. British Council podał, że działał w Moskwie od 1959 roku.

Władze Rosji zaleciły zakończenie działalności British Council w ramach retorsji za wydalenie z Wielkiej Brytanii 23 dyplomatów rosyjskich. Londyn podjął ten krok po zamachu na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, którego w angielskim Salisbury usiłowano otruć toksyczną substancją. Według władz brytyjskich użyty w zamachu z 4 marca toksyczny środek pochodził z Rosji.

MSZ Rosji zapowiadając restrykcje wobec British Council podał, że szef tej placówki może pozostać w Moskwie i nadal pracować jako radca kulturalny ambasady Wielkiej Brytanii.

W 2007 roku, po zamordowaniu w Londynie radioaktywnym polonem byłego oficera służb rosyjskich Aleksandra Litwinienki, konflikt dyplomatyczny wywołany tą sprawą doprowadził do zamknięcia w Rosji 13 z 15 ośrodków British Council. Jak zauważają media rosyjskie, Moskwa wówczas nie zdecydowała się na całkowite przerwanie jego działalności, natomiast sprawy Skripala British Council w Rosji nie przetrwał.

MSZ w Moskwie ocenia, że brytyjska instytucja nie ma w Rosji odpowiedniego statusu prawnego. Jak wyjaśniał doradca prezydenta Rosji ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej Michaił Szwydkoj, pomiędzy Wielką Brytanią i Rosją nie ma obecnie umowy o ośrodkach kulturalnych i British Council działała dzięki dobrej woli strony rosyjskiej. Moskwa uważa bowiem, że dwustronna umowa z 1994 roku o współpracy naukowej i kulturalnej nie jest wystarczająca, gdyż nie precyzuje statusu prawnego i reguł działania British Council na terenie Rosji.

W obecnym kontekście politycznym możliwość zawarcia nowego porozumienia o ośrodkach kulturalnych jest niewielka - przyznał Szwydkoj. Zapewnił, że w przyszłości wznowienie działalności British Council w Rosji jest możliwe.

British Council jest placówką uprawnioną do prowadzenia egzaminów językowych IELTS, wymaganych w staraniach o podjęcie nauki i pracy w krajach anglojęzycznych.

Przedstawiciele British Council w Rosji informowali na początku tygodnia, że sądzą, iż mimo zakończenia działalności placówki pracę będą mogły kontynuować ośrodki egzaminów IELTS powołane w Rosji przez British Council wspólnie z jedną ze szkół językowych.

Przeciwko zakończeniu działalności British Council zaprotestowały na początku tygodnia Stowarzyszenie Wolne Słowo, Pen-Club w Petersburgu oraz Gildia Mistrzów Przekładu Literackiego. We wspólnym komunikacie oświadczyły one, że uważają tę decyzję za "niszczącą dla kultury, a zatem i dla przyszłości Rosji". "Nikt nie zobaczy obrazów i rzeźb, nikt nie usłyszy poetów i muzyków, byle by uderzyć pięścią w stół" - oświadczyły te organizacje.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama