Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British man to be deported from Denmark under post-Brexit rules

British man to be deported from Denmark under post-Brexit rules
Brytyjczyk twierdzi, że nie został powiadomiony o ostatecznym terminie składania wniosków o rezydenturę do 31 grudnia 2021 r. (Fot. Getty Images)
A British man is being deported from Denmark because he did not know he had to apply to stay in the country after Brexit. Will Hill, 37, was ordered to leave by Sunday. His application to stay, made three weeks late, had been rejected, as was an appeal to the immigration authorities.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Mężczyzna powrócił do Londynu, pozostawiając za sobą zarówno karierę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, jak i swoją narzeczoną, która stwierdziła, że po wydaniu nakazu opuszczenia kraju przez narzeczonego czuje się "zaniepokojona, zdezorientowana i zdenerwowana". Ślub, który planowali w styczniu, stanął pod znakiem zapytania.

Sprawa Hilla wyszła na jaw dwa tygodnie po tym, jak inny obywatel brytyjski, Philip Russell, podzielił się informacją, że i on został zmuszony do deportacji. Podobnie jak Hill, nie zdawał sobie sprawy, że musiał ubiegać się o pozostanie w Danii po Brexicie i otrzymał nakaz opuszczenia kraju do 6 grudnia ze względu na to, że jego wniosek został złożony z czterodniowym opóźnieniem.

Z kolei rzecznik duńskiej partii liberalnej ds. UE Mads Fuglede oświadczył, że przypadki te stanowią naruszenie umowy o wystąpieniu z UE i wezwał duński departament imigracyjny, SIRI, do ponownego zbadania przypadków obejmujących około 290 Brytyjczyków, którzy z opóźnieniem złożyli aplikacje o wydanie stosownych dokumentów w związku z Brexitem.

Hill, który głosował za pozostaniem kraju z UE podczas referendum w sprawie Brexitu, przyznał, że nie miał wyboru i musiał powrócić do domu swoich rodziców w Surrey. Teraz planuje ubiegać się o wizę w ramach przepisów dotyczących łączenia rodzin i ma nadzieję, że nie straci możliwości wzięcia ślubu, zaplanowanego na koniec stycznia w Danii.

Zgodnie z umową o wystąpieniu, każdy obywatel UE w Wielkiej Brytanii lub Brytyjczyk w państwie członkowskim UE mógł pozostać w kraju ze statusem rezydenta, z prawem do zatrudnienia i opieki społecznej. Dania wyznaczyła ostateczny termin na 31 grudnia 2021 roku, do kiedy możliwe było złożenie wniosków o pozwolenie na pobyt, ale zarówno Russell, jak i Hill twierdzą, że nie otrzymali żadnego komunikatu w tej sprawie.

Rzeczniczka SIRI poinformowała, że nie może komentować indywidualnych przypadków. Stwierdziła, że resort dołożył "wszelkich starań", aby proces składania wniosków był jak najłatwiejszy i że rząd uruchomił "kampanie informacyjne z obszernymi informacjami na temat konsekwencji Brexitu i wskazówkami, jak złożyć wniosek". SIRI otrzymało 290 wniosków po terminie, co wskazuje, że wielu obywateli brytyjskich stoi teraz w obliczu deportacji.

MSZ podało, że rząd brytyjski przeprowadził dużą kampanię informującą obywateli brytyjskich o skutkach Brexitu i że ponad 18 000 obywateli brytyjskich złożyło wnioski o prawo pobytu po Brexicie w Danii.
 

Czytaj więcej:

Tysiące demonstrantów w Londynie apelowało o powrót UK do Unii Europejskiej

Szef sieci Next: "To zdecydowanie nie jest Brexit, jakiego chciałem"

Brexit: Wielka Brytania przymierza się do nowej umowy z UE

UK: Premier Sunak dementuje doniesienia o planach rozmiękczenia Brexitu

Były minister ds. Brexitu przyznaje: Brak jakichkolwiek większych korzyści z wyjścia z UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement