Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British Minister: Still big differences with the EU on the Northern Ireland protocol

British Minister: Still big differences with the EU on the Northern Ireland protocol
David Frost przybył wczoraj do Brukseli, by podjąć z UE dalsze rozmowy związane z protokołem północnoirlandzkim. (Fot. Getty Images)
There is still a large discrepancy between the United Kingdom and the European Union on the issue of the Northern Ireland protocol, assessed yesterday David Frost, British Minister for Relations with the EU, referring to the new EU proposals to simplify its operation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Frost przybył wczoraj po południu do Brukseli, aby rozmawiać z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem na temat przedstawionych w tym tygodniu przez obie strony propozycji reformy protokołu. We wtorek Frost wezwał do zastąpienia go nowym dokumentem, który miałby poparcie wszystkich społeczności w Irlandii Północnej.

W środę natomiast Szefczovicz przedstawił pakiet propozycji, które jak mówił, zmniejszą o 80 proc. liczbę kontroli towarów wwożonych do Irlandii Północnej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa, a liczbę formalności celnych wymaganych od importerów - o 50 proc. Propozycje nie dotyczą jednak innej sprawy podnoszonej przez brytyjski rząd - nadzoru nad protokołem ze strony Trybunału Sprawiedliwości UE, co oznacza, że w przypadku sporu rozstrzygać go miałaby instytucja będąca częścią unijnego systemu prawnego.

Frost poinformował, że UE "zdecydowanie podjęła wysiłek, aby wyjść poza to, co zwykle robi w tych obszarach i jesteśmy tym bardzo podbudowani". Dodał jednak, że "nadal istnieje dość duża rozbieżność i to przez nią musimy pracować dzisiaj i w przyszłości". Powtórzył także stanowisko brytyjskiego rządu, że TSUE powinien zostać wyłączony z nadzoru nad protokołem. "Ustalenia dotyczące zarządzania w takiej formie, w jakiej je mamy, nie działają. Musimy wyłączyć trybunał z systemu w obecnej formie i musimy znaleźć lepszą drogę naprzód" - oświadczył.

Protokół północnoirlandzki jest częścią umowy o warunkach Brexitu. Stworzono go, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, gdyż jej brak uznano za warunek niezbędny do kontynuowania procesu pokojowego w tej brytyjskiej prowincji. Tworzy on jednak faktyczną granicę celną między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa, co powoduje problemy z dostawami towarów, a północnoirlandzcy unioniści uważają, że protokół podważa obecny status Irlandii Północnej.

Szefczovicz w czwartek w rozmowie z BBC Northern Ireland stwierdził, że UE zaoferowała daleko idący kompromis, ale nie ma on mandatu do renegocjowania protokołu.

Czytaj więcej:

Brexit: Brytyjski rząd proponuje UE nowy protokół północnoirlandzki

Brexit: Spór o protokół północnoirlandzki. UE przedstawiła swoje propozycje

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement