Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexiters hit back at no-deal "armageddon" warning

Brexiters hit back at no-deal "armageddon" warning
Brytyjski rząd wciąż nie opublikował planów w sprawie postbrexitowych relacji z UE. (Fot. Thinkstock)
Brexiters have hit back at leaked Whitehall advice warning of food and fuel shortages if Britain leaves the EU without a deal, with the Conservative backbencher Jacob Rees Mogg calling it 'project fear on speed'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta zaznaczyła, że decyzję podjęto pomimo wcześniejszych publicznych deklaracji, że dokument pomoże w merytorycznej i otwartej debacie na temat przyszłych relacji kraju ze Wspólnotą przed spotkaniem głów państw i szefów rządów.

Według informacji "FT", brytyjski minister ds. wyjścia z UE David Davis jest "zawiedziony" opóźnieniem publikacji dokumentu, który uważa za "najważniejszy dokument od czasu referendum w sprawie członkostwa" w czerwcu 2016 roku.

Dziennik podkreślił, że decyzja została podjęta w kontekście niedawnych trudnych rozmów szefowej rządu z przedstawicielami biznesu, którzy mieli wyrazić niezadowolenie ze zbyt wolnego - ich zdaniem - postępu negocjacji.

Wcześniej rzecznik May potwierdził, że ustawa o wyjściu z Unii Europejskiej, stanowiąca podstawę prawną dla procesu opuszczenia Wspólnoty, wróci pod obrady Izby Gmin 12 czerwca.

W trakcie obrad nad treścią legislacji Izba Lordów wprowadziła 15 zmian, które zostały określone przez czołowe postaci w brytyjskim rządzie jako "nie do przyjęcia", m.in. poprawkę zobowiązującą rząd do pozostania we wspólnym rynku UE i unii celnej UE lub dającą parlamentarzystom prawo odrzucenia porozumienia ws. Brexitu i zmuszenia rządu do dalszych negocjacji z UE.

W Izbie Gmin rządząca Partia Konserwatywna dysponuje niewielką większością dzięki koalicji z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistów (DUP).

Grupa proeuropejskich posłów Partii Konserwatywnej zapowiedziała jednak, że jest gotowa rozważyć jednorazowe zagłosowanie wbrew stanowisku rządu i poparcie opozycji w celu wymuszenia ustępstw. To oznacza, że o wyniku kluczowych głosowań w tej sprawie mogą decydować pojedynczy posłowie, a rząd może przegrać niektóre z nich.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku.

Jaką drogę obierze brytyjski rząd? (Fot. Thinkstock)

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement