Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Brexit to dzwonek, który powinien obudzić Unię"

"Brexit to dzwonek, który powinien obudzić Unię"
Jaka będzie przyszłość Europy po Brexicie? (Fot. Thinkstock)
Między innymi takie głosy padły podczas wczorajszej debaty pt. 'Życie po Brexicie. Jak uratować Unię?', która odbyła się w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei 2016 w Sopocie.
Reklama
Reklama

"Macie szczęście, że to Wielka Brytania jako państwo najmniej powiązane z Unią Europejską, pierwsza opuściła UE. Wyjście takich krajów jak Francja czy Włochy wywoła znacznie głębsze perturbacje" – uważa prof. Steve Keen z Kingston University London.

Jego zdaniem, UE w obecnym kształcie, bez podjęcia reform, zmierza do rozpadu. „Europa sama się oszukuje. Nie ma sensu być w strukturze, która nie działa, dlatego Brytyjczycy zdecydowali o Brexicie” – przekonywał. Brexit to dzwonek, który powinien obudzić Unię Europejską - dodał.

„Wielka Brytania postąpiła rozsądnie nie podpisując w 1992 r. Traktatu z Maastricht, przez który państwa utraciły władzę sterowania własną walutą. W Europie ignoruje się fakt, że to prywatne, a nie publiczne zadłużenie napędza kryzys. W takich krajach jak Grecja, Hiszpania i Portugalia cały czas notuje się spadek populacji, wywołany migracją zarobkową” – ocenił.

Argumentował, że wraz z wprowadzeniem euro należało utworzyć „ministerstwo skarbu na poziomie europejskim”. „Trudno jest jednoczyć kraje, które nie mają wspólnego skarbu” – dodał.

„Brexit to katastrofa dla kontynentalnej Europy. Parlament brytyjski jako reprezentant głosu ludu mógłby większością 2/3 zablokować tę decyzję” – oceniła z kolei dyrektor think tanku European Democracy Lab Ulrike Guérot z Niemiec.

W jej opinii, przyjęcie oczekiwań Wielkiej Brytanii, że opuści UE wraz z zachowaniem swobodnego przepływ towarów, usług i kapitału z wyjątkiem swobodnego przemieszczania się ludzi, byłoby niebezpiecznym rozwiązaniem.

„Dziś w Unii Europejskiej powinniśmy uznać, że suwerenem naszego systemu są obywatele, inaczej nie będziemy w stanie przetrwać. Nie można uciec od Europy, od kontynentu. Jeśli na przykład Victor Orban zapowiada, że Węgry opuszczą Unię, to mówi nieprawdę” – nadmieniła ekspert z Niemiec.

Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim Danuta Huebner przekazała natomiast, że udział Wielkiej Brytanii w UE nie był nigdy "małżeństwem z miłości", lecz związkiem opartym na "konkretnych interesach". "To było właściwie ze strony Wielkiej Brytanii 40 lat stałego, sceptycznego spojrzenia na UE" - oceniła.

"Najważniejsze dziś dla Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii to skrócenie czasu niepewności, a dla samej UE to czas mocnego skonsolidowania się" - uważa polska europarlamentarzystka.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama