Menu

Brexit minister Davis: 'No doubt' over Britain leaving EU

Brexit minister Davis: 'No doubt' over Britain leaving EU
Macron po spokaniu z May: "Dopóki nie zaczną się negocjacje w sprawie Brexitu, drzwi UE pozostają otwarte dla Wielkiej Brytanii". (Fot. Getty Images)
British Brexit minister David Davis heads to Brussels on Monday to open divorce talks with the EU with a message that there should be "no doubt - we are leaving the European Union".
Advertisement
News available in Polish

"Nie powinno być żadnych wątpliwości, wyjdziemy z UE" - przekazał Davis w oświadczeniu.

Agencja dpa przypomina, że po ubiegłotygodniowym spotkaniu w Paryżu z brytyjską premier Theresą May prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że dopóki nie zaczną się negocjacje w sprawie Brexitu, "drzwi UE pozostają otwarte" dla Wielkiej Brytanii.

Davis wykluczył dziś taką możliwość, choć jednocześnie podkreślił, że nie oznacza to, by Wielka Brytania zamierzała odwrócić się od UE. "Jest niezwykle ważne, by porozumienie, jakie osiągniemy w sprawie Brexitu, pozwoliło rozwijać się zarówno Zjednoczonemu Królestwu, jak i UE" - dodał.

Davis zaznaczył, że w negocjacjach strona brytyjska będzie dążyła do wypracowania "głębokich i szczególnych relacji" z "naszymi najbliższymi sojusznikami i przyjaciółmi".

Jak dodał, spodziewa się, że w kilku punktach rozmowy będą trudne, ale Londyn zamierza podejść do tej kwestii konstruktywnie.

Zgodnie z unijnym harmonogramem, negocjacje w sprawie Brexitu powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.03.2018
  GBP 4.778 złEUR 4.216 złUSD 3.421 złCHF 3.603 zł

  Sport


  Advertisement