Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: UE usunie klauzulę karalności dotyczącą okresu przejściowego?

Brexit: UE usunie klauzulę karalności dotyczącą okresu przejściowego?
W sprawie Brexitu jest wciąż wiele niewiadomych. (Fot. Getty Images)
Dyplomaci z Unii Europejskiej łagodzą ton w sprawie okresu przejściowego po Brexicie i planują usunięcie z projektu ustawy tak zwanej 'klauzuli kary' - informuje BBC.
Reklama
Reklama

W przypisie opublikowanym przez Komisję Europejską w zeszłym tygodniu zasugerowano, że Wielka Brytania straciłaby dostęp do elementów europejskiego jednolitego rynku, jeśli złamałaby przepisy UE w okresie przejściowym.

Urzędnicy obiecują teraz nowy zapis, który odniesie się do standardowych procedur UE w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Obie strony mają rozpocząć negocjacje w przyszłym miesiącu w sprawie warunków okresu przejściowego po opuszczeniu Unii przez Zjednoczone Królestwo. Unia optuje za tym, aby ten etap trwał do 31 grudnia 2020 roku.

Theresa May podkreśliła, że przejściowy okres, wynoszący około dwóch lat, pozwoli firmom dostosować się do zmian wynikających z Brexitu i umożliwi Wielkiej Brytanii negocjowanie przyszłych relacji z UE.

Bruksela stoi na stanowisku, że Wielka Brytania powinna przestrzegać wszystkich istniejących zasad i przepisów podczas fazy przejściowej i - w tekście opublikowanym w zeszłym tygodniu - zasugerowała wprowadzenie konkretnych sankcji, jeśli nie zostaną one uszanowane.

Rozgniewało to wielu posłów Partii Konserwatywnej, którzy twierdzą, że proponowane przez Wspólnotę warunki okresu przejściowego są zbyt restrykcyjne.

Korespondent BBC w Brukseli Adam Fleming poinformował, że po wczorajszym spotkaniu, urzędnicy z pozostałych 27 krajów obiecali, że zapis o okresie przejściowym będzie mniej kategoryczny. 

Wcześniej zespół negocjacyjny założył, że ustalenia dotyczące okresu przejściowego muszą być "ściśle zdefiniowane i określone w czasie". W związku z tym, strona unijna proponowała zamknięcie okresu przejściowego 31 grudnia 2020 roku.

Decyzję o uruchomieniu okresu przejściowego dla Wielkiej Brytanii po jej formalnym wyjściu z UE podjęto na grudniowym szczycie przywódców państw członkowskich w Brukseli. W myśl tych ustaleń od 31 marca 2019 roku Zjednoczone Królestwo przestaje być formalnie członkiem UE, ale przez okres około dwóch lat będzie respektować swoje wszystkie dotychczasowe zobowiązania prawne i finansowe wobec krajów "27".

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama