Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: "Przyspieszyć rozmowy w sprawie praw obywateli UE i uchronić rodziny od niepewności"

Brexit: "Przyspieszyć rozmowy w sprawie praw obywateli UE i uchronić rodziny od niepewności"
Niepewność co do dalszego statusu po Brexicie sprawia, że wielu obywateli UE będzie wyjeżdżać z Wielkiej Brytanii... (Fot. Thinkstock)
Wiodące organizacje polonijne nawołują brytyjski rząd i Komisję Europejską do przyspieszenia rozmów na temat praw obywateli UE po Brexicie. Dalsze opóźnienia związane z ochroną ich statusu może doprowadzić do wzrostu liczby osób opuszczających Wielką Brytanię w obawie o swoją przyszłość - przekonuje Zjednoczenie Polskie i POSK.
Reklama
Reklama

We wspólnym oświadczeniu, wydanym tuż przed trzecią rundą negocjacji ws. Brexitu, Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii i Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie wyraziły swoje zaniepokojenie faktem, że długotrwałe negocjacje mogłyby narażać miliony rodzin na ryzyko doświadczania różnego rodzaju nacisków, wynikających z niepewności co do ich przyszłości w Wielkiej Brytanii i w Europie kontynentalnej.

Obie organizacje argumentowały, że niedawne kontrowersje dotyczące ok. 100 listów deportacyjnych błędnie wysłanych przez brytyjski Home Office do obywateli UE, pokazują pilną potrzebę znalezienia porozumienia w tej kwestii, aby nikt nie martwił się o swoją przyszłość w wybranym przez siebie do życia kraju.

Najnowsze dane brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS) wykazały znaczny wzrost liczby obywateli UE, którzy już opuszczają Zjednoczone Królestwo w obliczu niepewności prawnej dotyczącej ich statusu po marcu 2019 r., kiedy Brexit stanie się faktem.

Według szacunków, spośród wszystkich mniejszości etnicznych, Polacy są największą społecznością w Wielkiej Brytanii - w 2016 roku odnotowano ponad 1 milion obywateli polskich. Stanowimy blisko 1/3 wszystkich obywateli UE w Wielkiej Brytanii i corocznie wnosimy duży wkład do gospodarki brytyjskiej.

Wspierany przez wiele polskich organizacji w Wielkiej Brytanii Tadeusz Stenzel, prezes Zjednocenia Polaków w Wielkiej Brytanii oraz Richard Wojciech Tobiasiewicz, prezes Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, podkreślają, że miliony ludzi po obu stronach Kanału, którzy zbudowali swoje życie za granicą, zasługują na pewność i jasność co do ich sytuacji prawnej po Brexicie.

W oświadczeniu szefów obu organizacji czytamy:

"W ciągu roku po referendum wiele rodzin doświadcza bezprecedensowej niepewności i rosnącej presji psychicznej, ponieważ życie ich i ich dzieci są w rękach brytyjskich i europejskich negocjatorów. Im dłużej to się dzieje, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą zmuszeni podejmować decyzje sprzeczne ze swoimi najlepszymi interesami i opuścić kraj, w którym zamieszkali i zainwestowali w swoją przyszłość.

Nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnego przywództwa. W 1947 r. brytyjski rząd uznał wkład Polaków w II wojnę światową i uchwalił Polską Ustawę o Przesiedleniu, gwarantując im przyszłość w tym kraju i wykuwając podwaliny pod przyjaźń między oboma narodami, która trwa do dziś.

Zachęcamy obydwie strony negocjacji do zainspirowania się tą odważną decyzją i do jak najszybszego osiągnięcia porozumienia w sprawie ochrony praw obywateli UE. W Wielkiej Brytanii jest to obecnie 3,2 mln osób, a obywateli Wielkiej Brytanii w Europie zamieszkuje ok. miliona.

Szybkie porozumienie w sprawie praw obywatelskich dałoby tak bardzo potrzebne tym ludziom zapewnienie i pozwoliłoby negocjatorom na przeprowadzenie kompleksowych rozmów na temat nowego, głębokiego i szczególnego związku między Wielką Brytanią a UE ".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama