Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit in the opinion of the French media: There has been a complete change of view

Brexit in the opinion of the French media: There has been a complete change of view
Zdaniem francuskich mediów, Brytyjczycy są przekonani o konieczności wyjścia z UE i nie ma już szans na to, aby to zmienić. (Fot. Getty Images)
British Prime Minister Boris Johnson triumphed, and 'British MPs fired the Brexit rocket,' note French commentators. Mainstream media authors admit they have been fantasizing for three years about the possibility of a new referendum and the annulment of Brexit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na stronie internetowej tygodnika "Challenges" zauważano, że jak dotąd spełniają się wszystkie obietnice premiera Johnsona w sprawie Brexitu. Johnson, pragnąc położyć kres polemikom, oświadczył przed głosowaniem w Izbie Gmin, że umowa w sprawie Brexitu "nie powinna być widziana jako zwycięstwo jednego obozu nad drugim" - przypomniano.

"Otwarciem bulwaru dla Brexitu" nazywa korespondent ekonomicznego dziennika "Les Echos" głosowanie w Izbie Gmin. Przewiduje jednak, że "ciąg dalszy, czyli negocjacje porozumienia z Brukselą, które ustalić ma ramy przyszłych stosunków między dwoma blokami (Zjednoczonym Królestwem i UE) może okazać się pełnym pułapek dla premiera, również w Izbie Gmin". A to dlatego, że "twardzi brexitowcy" nie zaakceptują "dynamicznego dostosowania swych zasad do zasad UE, w celu dostępu do europejskiego wspólnego rynku" - wskazał.

Komentator tygodnika "L’Obs" przyznaje, że "w przeciwieństwie do tego, co wielu sądziło, Anglicy nie żałują rezultatu referendum z czerwca 2016 r.". Wylicza też "niespodzianki" Brexitu: referendum miało spowodować panikę na rynkach finansowych, nie spowodowało; gospodarka brytyjska nie upadła podczas tego długiego okresu niepewności, a na dodatek bezrobocie wciąż jest historycznie niskie – 3,9 proc. I to na pewno jeszcze nie koniec niespodzianek – podsumowuje komentator.

"Francja zbyt długo łudziła się, że Brytyjczycy porzucą plany wyjścia z UE". (Fot. Getty Images)

Francuskojęzyczny filozof kanadyjski Mathieu Bock-Cote wyśmiewa z kolei na łamach dziennika "Le Figaro" tych, którzy głosili, że wyborcy "głosowali za leave (wyjściem z UE), ponieważ media zamanipulowały nimi przy pomocy fake newsów".

Filozof zauważa, że "socjologia wyborcza" pozornie potwierdzała taki osąd, gdyż pragnących pozostania w UE uznano za lepiej rozwiniętych niż zwolenników Brexitu. "Z jednej strony była miejska młodzież, cywilizowana, zglobalizowana, różnorodna, piękna i będąca przedmiotem pożądania, widząca się w szerokim świecie i nieobawiająca się obcych. Z drugiej byli kmiecie, brudasy, trędowaci, opóźniacze historii, nienawistni plebejusze, resztki wczorajszego świata" – wylicza Bock-Cote. Dodał: "Kiedy głosuje tak, jak mu się mówi, to lud jest demokratyczny, ale jeśli upiera się, by postępować odwrotnie, to jest populistyczny".

Czytaj więcej:

"Stop Brexit man" zakończył protest przeciw wyjściu z UE

Rząd opublikował zmodyfikowany projekt ustawy ws. Brexitu

Izba Gmin poparła ustawę w sprawie Brexitu: 31 stycznia UK opuszcza UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement