Brązowy medal Czerniaka na 50 m stylem motylkowym

Konrad Czerniak brązowym medalistą (Fot. Getty Images)
Konrad Czerniak czasem 23,15 s zdobył brązowy medal na 50 m st. motylkowym pływackich mistrzostw świata w Kazaniu. Triumfował Francuz Florent Manaudou - 22,97. Drugi był Brazylijczyk Nicholas Santos - 23,09, a równo z Czerniakiem finiszował Węgier Laszlo Cseh.

Podopieczny Bartosza Kizierowskiego to specjalista od dystansu dwukrotnie dłuższego. Na 100 m srebrny medal zdobył w Szanghaju (2011), przegrywając tylko ze słynnym Amerykaninem Michalem Phelpsem. Dwa lata temu w Barcelonie był trzeci.

W stolicy Katalonii na 50 m Czerniak był dopiero 21., ale w Kazaniu pokazuje, że jest w świetnej formie. Już w niedzielnych eliminacjach ustanowił rekord Polski (23,38), który tego samego dnia w półfinale jeszcze wyśrubował. 23,07 było na tym etapie czwartym rezultatem.

Santos do finału wszedł z drugim wynikiem (23,05), a Cseh z trzecim (23,06). Poza zasięgiem był Manaudou (22,84). W finale historia się powtórzyła i właśnie ci zawodnicy stoczyli walkę o miejsca na podium.

Medal Czerniaka jest 20. w historii występów polskich pływaków w MŚ. Na ten dorobek składa się sześć złotych, siedem srebrnych i siedem brązowych. Aż siedem z nich należy do Otylii Jędrzejczak.