Menu

Boris Johnson: "Rosja wciąż może być po dobrej stronie w Syrii"

Boris Johnson:
Szef brytyjskiej dyplomacji wzywa Rosję, by pomogła w położeniu kresu zabijaniu. (Fot. Getty Images)
Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson w tekście opublikowanym w "Sunday Telegraph" proponuje Rosji, by położyła kres wojnie w Syrii, mówiąc, że "wciąż ma czas, by być po dobrej stronie konfliktu". Ostrzega, że USA mogą w Syrii ponownie zaatakować.
Reklama

W zeszłym tygodniu Johnson odwołał swoją wizytę w Moskwie, oceniając, że "ostatnie wydarzenia w Syrii fundamentalnie zmieniły sytuację". Była to reakcja na atak chemiczny na syryjską miejscowość Chan Szajchun, w którym zginęło ponad 80 osób. O atak ten Zachód oskarża prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

W swoim tekście szef brytyjskiej dyplomacji wzywa Rosję, by pomogła w położeniu kresu zabijaniu. "Użycie broni chemicznej przez Asada jest nie tylko potworne i masowe. Jest również przerażające. Dlatego jest on arcyterrorystą, który wzbudził taką niezaspokojoną żądzę zemsty, że nigdy nie może liczyć na ponowne rządzenie swoim narodem". "Jest dosłownie i metaforycznie toksyczny i nadszedł czas, by Rosja odkryła ten fakt. Wciąż ma czas, by być po dobrej stronie konfliktu" - czytamy.

Zdaniem Johnsona, Rosjanie mogliby "dołączyć do koalicji ponad 60 krajów w walce z Daesz (tzw. Państwem Islamskim - przyp. red.), by podtrzymać swoje strategiczne interesy w Syrii, z perspektywą bardziej produktywnej relacji z prezydentem Trumpem, wiedząc, że Zachód pomoże w odbudowaniu kraju".

"W zamian za to powinni zobowiązać się do doprowadzenia do prawdziwego zawieszenia broni, położenia kresu użyciu broni chemicznej i bomb beczkowych oraz do politycznego rozwiązania, które uwolni Syryjczyków spod tyranii Asada" - ocenia minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. "Rosjanie ocalili go. Rosjanie mogą pomóc go usunąć poprzez uważnie nadzorowany proces transformacji, który chroni kluczowe instytucje państwowe i prowadzi do stabilnej i pluralistycznej przyszłości kraju" - dodaje.

Johnson sądzi, że konieczne jest, by Rosjanie zrozumieli, jak "straszna jest natura reżimu, który wspierają". "Obecny kryzys jest tak naprawdę okazją dla Rosji - pisze minister. - Moskwa osiągnęła szczyt swoich wpływów w Syrii". "Nadal mają do pokonania niezliczoną liczbę grup rebelianckich, i znajdują się w lidze wielkich łotrów z szyickim radykalnym Hezbollahem i Asadem. Czy tego właśnie chcą?" - pyta Johnson. "To z pewnością dla nich moment, by pójść drogą rozsądnego kompromisu" - czytamy.

W reakcji na atak na Chan Szajchun, Stany Zjednoczone na polecenie prezydenta Trumpa, zbombardowały bazę lotniczą Al-Szajrat, w której stacjonowały samoloty syryjskiego reżimu użyte w ataku. "Ameryka uderzyła i oczywiście może uderzyć ponownie" - ostrzega szef brytyjskiej dyplomacji. "Cieszę się, że prezydent Trump wybrał działanie. Te pociski nie przywrócą życia dzieciom.  Ale działanie prezydenta było w porę, odpowiednie i konieczne" - podkreślił Johnson. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.05.2018
  GBP 4.912 złEUR 4.296 złUSD 3.639 złCHF 3.641 zł

  Sport


  Reklama