Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Border Force: Look at your luggage while traveling

Border Force: Look at your luggage while traveling
Pozostawiony na lotnisku bagaż może być powodem wielu problemów. (Fot. Thinkstock)
Several hundred interventions are undertaken annually by Border Guards at airports in connection with unaccompanied luggage.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wczoraj pozostawiony bagaż był powodem ewakuacji 340 osób z lotniska w Modlinie. Z kolei na lotnisku Chopina w Warszawie przyczyną ewakuacji był pozostawiony na parkingu przed terminalem plecak. W trakcie działań pirotechników zgłosił się jego właściciel. Został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Od początku tego roku pirotechnicy Straży Granicznej już 39 razy podejmowali działania na lotniskach w całym kraju w związku z pozostawionymi bez opieki bagażami. 18 z nich dotyczyło interwencji na terenie lotniska Chopina, a dziewięć portu w Modlinie.

"Każdy pozostawiony bez nadzoru bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Oznacza to konieczność wprowadzenia odpowiednich procedur" - podkreśliła Bielec-Janas.

Jak przypomniała, funkcjonariusze przeprowadzają rozpoznanie pirotechniczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu i z pomocą psa służbowego, szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych.

"W razie braku pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, pirotechnicy neutralizują go za pomocą działka wodnego, co oznacza zniszczenie walizki wraz z zawartością. Tego typu interwencje powodują zazwyczaj poważne utrudnienia, ponieważ są czasochłonne i mogą mieć wpływ na opóźnienia lotów" - dodała Bielec-Janas.

Bagaże są pozostawiane zwykle przez roztargnienie lub wtedy, gdy okazuje się, że stanowią nadbagaż. Podróżni zostawiają je także, robiąc zakupy czy wychodząc przed terminal, np. na papierosa. Zdarza się również, że podróżny uszkodzi walizkę i po przepakowaniu rzeczy porzuca ją na terenie terminala.

"Bywa też, że pozostawiona walizka jest pusta, ponieważ rzeczy zostały przepakowane do innej torby. W takiej sytuacji należy zostawić ją otwartą przy koszu na śmieci, ponieważ ukrycie jej w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie interwencji" - zauważyła Bielec-Janas.

Problem są także fałszywe alarmy bombowe. Zgodnie z kodeksem karnym, są one traktowane jako poważne przestępstwo. Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Sąd może też nałożyć na sprawcę nakaz pokrycia kosztów akcji - ewakuacji, sprawdzenia pirotechnicznego, a także strat firm.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement