Bolt i Biles sportowcami 2016 roku na świecie w plebiscycie AIPS

Jamajczyk Usain Bolt i amerykańska gimnastyczka sportowa Simone Bile. (Fot. Getty Images)
Trzykrotny złoty medalista z Rio de Janeiro w lekkoatletyce Jamajczyk Usain Bolt i amerykańska gimnastyczka sportowa Simone Bile, zdobywczyni pięciu medali wygrali plebiscyt Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS) na sportowców 2016 roku na świecie.

Bolt w Rio de Janeiro dorzucił do bogatej kolekcji trzy kolejne złote medale triumfując w biegach na 100 i 200 metrów oraz pomagając kolegom wywalczyć pierwsze miejsce w sztafecie 4x100 m.

Za Jamajczykiem uplasował się inny wielki sportowiec, 23-krotny zloty medalista olimpijski amerykański pływak Michael Phelps wyprzedzając piłkarskiego mistrza Europy 2016 i zdobywcę "Złotej Piłki" występującego w Realu Madryt Portugalczyka Cristiano Ronaldo.

Plebiscyt AIPS na najlepszego sportowca świata Bolt wygrał po raz szósty.

19-letnia Biles wywalczyła cztery złote medale (wielobój indywidualny, konkurs drużynowy, skok i ćwiczenia wolne) oraz brązowy w ćwiczeniach na równoważni brazylijskich igrzysk. Na drugim miejscu sklasyfikowana została węgierska pływaczka Katinka Hosszu, która na pływalni w Rio trzykrotnie stanęła na najwyższym stopniu oraz raz na drugim. Trzecie lokata przypadła amerykańskiej tenisistce, triumfatorce turnieju wielkoszlemowego w Wimbledonie, Serenie Williams (22 tytuł w karierze).

APIS powołane zostało do życia w czasie igrzysk VIII olimpiady w Paryżu w 1924 roku i zrzesza dziennikarzy prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych i fotoreporterów ze 160 narodowych klubów dziennikarzy sportowych.