Bolesna porażka polskich piłkarek w Szkocji

Piłkarska reprezentacja Polski kobiet przegrała w Paisley ze Szkocją 0:3 (0:0) w wyjazdowym meczu grupowym eliminacji mistrzostw świata. Bramki: Zoe Ness (79, głową), Claire Emslie (86), Erin Cuthbert (90+1).

W 55. minucie Ewa Pajor nie wykorzystała rzutu karnego. Od 76. minuty Polki grały w osłabieniu, bowiem drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną, ukarana została Paulina Dudek.

Polska: Katarzyna Kiedrzynek – Dagmara Grad (od 80 min. Patrycja Balcerzak), Jolanta Siwińska, Agata Guściora, Paulina Dudek – Aleksandra Sikora, Ewelina Kamczyk, Katarzyna Daleszczyk,  Martyna Wiankowska (od 73. min. Agnieszka Jędrzejewicz) – Agnieszka Winczo, Ewa Pajor.

Polki w miniony piątek niespodziewanie zremisowały we Włocławku z Albanią 1:1. Rywalki zdobyły swój pierwszy punkt w tych eliminacjach, a w zespole gospodarzy nie mogło wystąpić sześć zawodniczek, które nie zostały na czas zgłoszone do rywalizacji, co ograniczyło możliwość zmian.

Ekipa trenera Miłosza Stępińskiego dotarła w poniedziałek wieczorem do Glasgow z kilkugodzinnym poślizgiem z powodu opóźnienia samolotu z Bydgoszczy.

Pierwsza połowa przebiegła pod dyktando aktywniejszych i częściej atakujących Polek. Szkocka obrona miała duże problemy z upilnowaniem ruchliwej Ewy Pajor. Zawodniczki trenera Stępińskiego oddały więcej strzałów, a najlepszą okazję do objęcia prowadzenia miały tuż przed przerwą. Po szybkiej akcji w ostatniej chwili zablokowana została w polu karnym Agnieszka Winczo.

Po przerwie ofensywa biało-czerwonych trwała i po 10 minutach mogły prowadzić. Po zagraniu ręką jednej ze Szkotek niemiecka sędzia Riem Hussein podyktowała rzut karny, jednak Pajor nie zdołała pokonać Lee Alexander. Potem głową blisko pokonania bramkarki rywalek była Paulina Dudek.

Piłkarki gospodarzy w miarę upływu coraz częściej zapuszczały się w okolice bramki Katarzyny Kiedrzynek, długo nie potrafiły przy tym stworzyć poważnego zagrożenia.

Sytuacja Polek skomplikowała się po drugiej żółtej kartce Pauliny Dudek w 76 minucie. Szkotki momentalnie ruszyły do natarcia i Kiedrzynek kilka razy została zmuszona do interwencji. A w 79. minucie wyjmowała piłkę z siatki po szybkiej kontrze zakończonej strzałem głową Zoe Ness z pięciu metrów. Zespół gospodarzy miał jeszcze dwie świetne okazje do podwyższenia prowadzenia. Najpierw spudłowała Jane Ross, później Ness przegrała pojedynek sam na sam z polską bramkarką. Kiedrzynek była bezradna po uderzeniu Claire Emslie w 86. minucie. Wynik ustaliła w doliczonym czasie Erin Cuthbert, trafiając do siatki po rykoszecie.

Faworytem grupy 2 jest liderująca z kompletem punktów reprezentacja Szwajcarii. Szkotki zostały w ostatnim światowym rankingu sklasyfikowane na 22. miejscu, biało-czerwone na 31.

We wcześniejszym wtorkowym meczu Albania pokonała u siebie Białoruś 1:0.

Turniej finałowy MŚ odbędzie się we Francji w 2019 roku. Awansują do niego bezpośrednio zwycięzcy siedmiu grup. Cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc będą rywalizować w barażach, które wyłonią ostatniego uczestnika mundialu ze strefy europejskiej.