Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Blue Monday nie istnieje? "To tylko miejska legenda"

Blue Monday nie istnieje? "To tylko miejska legenda"
Zdaniem eksperta, styczeń rzeczywiście jest miesiącem, który często przyprawia ludzi o depresję (Fot. Getty Images)
Czy poniedziałek, 19 stycznia, to najbardziej depresyjny dzień w 2015 r.? 'Blue Monday to legenda ' - zapewnia psycholog.
Reklama
Reklama

"To jest taki miejski mit, że jest taki szczególny dzień, który jest niby najbardziej depresyjnym dniem w całym roku" - wyjaśnia Bogdan Wojciszke, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

"Mówi się o tej konkretnej dacie jako najbardziej depresyjnym dniu w roku, gdyż składa się na to kumulacja pewnych czynników. Np. w styczniu okazuje się, że jak co roku nie udaje nam się dotrzymywać postanowień noworocznych. Początek roku jest też czasem kiedy zaczynamy spłacać kredyty, które zaciągnęliśmy na święta bożonarodzeniowe. Wtedy widać, jaką wyrwę zrobiły te święta. Do tego dochodzi także paskudna zimowa pogoda. Na tych podstawach mówi się o takim dniu, ale to jest bzdura" - tłumaczy ekspert.

Mimo że najbardziej przygnębiający dzień w roku - właśnie poniedziałek - stanowi swego rodzaju mit, to psycholog przyznaje, że depresja może pojawiać się co jakiś czas. 

"Rzeczywiście styczeń jest takim miesiącem, który często przyprawia ludzi o depresję. Jednak nie można jej sobie tłumaczyć w ten sposób. Aczkolwiek faktycznie są pewne wahania na temat depresji sezonowej" - podsumowuje Bogdan Wojciszke.

Blue Monday to określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku, przypadającego w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. Termin ten wprowadził w 2004 roku Cliff Arnall - brytyjski psycholog, pracownik Cardiff University. Arnall wyznaczał datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama