Menu

Błaszczak: Przyjmowanie uchodźców zagrażałoby bezpieczeństwu Polaków

Błaszczak: Przyjmowanie uchodźców zagrażałoby bezpieczeństwu Polaków
Błaszczak wyraża sprzeciw przyjmowaniu uchodźców w Polsce. (Fot. Getty Images)
Decyzja poprzedniego rządu o przyjęciu uchodźców zagrażałaby bezpieczeństwu Polaków - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Ocenił, że należy brać przykład z Australii, która za rządów premiera Tony'ego Abbotta odsyłała z powrotem tych, którzy do niej napływali.
Reklama

Błaszczak mówił, że decyzja poprzedniego rządu o przyjmowaniu uchodźców "zburzyła solidarność Grupy Wyszehradzkiej" i - gdyby nie została zmieniona - zagrażałaby bezpieczeństwu Polaków.

"Konsekwencją przyjmowania uchodźców są strefy, do których nie zapuszcza się policja, to są strefy w wielu miastach Zachodu Europy. To oczywiście odkładało się przez dziesiątki lat i konsekwencją są zamachy terrorystyczne, a więc tragedie, z jakimi mają do czynienia mieszkańcy czy to Berlina, Sztokholmu, Paryża, Brukseli czy też Nicei. We Francji jest wciąż stan wyjątkowy" - dodał Błaszczak.

Pytany o wypowiedzi polityków PO ws. nieprzyjmowania uchodźców, powiedział, że "Platforma Obywatelska jest nieuczciwa". "Oni rzeczywiście co innego mówią, co innego robią. Teraz zaprzeczają swoim decyzjom z września 2015 r." - dodał.

Wskazał, że "już bardziej uczciwy jest Ryszard Petru", który "jest za tym, żeby przyjmować uchodźców".

Kilka dni temu lider Nowoczesnej mówił, że uchodźcy powinni być przyjmowani przez tych, którzy są w stanie ich przyjąć i mają pomysł, jak to zrobić w sposób bezpieczny. Petru zaznaczył też, że jest przeciwny automatycznym kwotom.

"Ja na spotkaniach z ministrami spraw wewnętrznych UE mówię, że trzeba korzystać z przykładu australijskiego. Co zrobili Australijczycy za czasów premiera Tony'ego Abbotta, nie tak dawno, kilka lat temu? Otóż tych, którzy napływali do Australii, odsyłali z powrotem. I to jest jedyne rozwiązanie" - dodał Błaszczak.

Minister pytał, czy "możemy liczyć na to, że nieformalny przywódca opozycji Donald Tusk w tej sprawie zachowa się inaczej niż jesienią 2015 r?". "Czy Donald Tusk, jako przewodniczący Rady Europejskiej powie, że to są nieracjonalne, szkodliwe, niebezpieczne pomysły dotyczące przyjmowania uchodźców i rozsyłania ich do poszczególnych państw? Zobaczymy, sprawdzimy" - mówił. Dodał, że "mocodawcy" Tuska - którymi są "władze państw sąsiednich" - uważają, że należy wprowadzić system podziału uchodźców.

 

  Komentarze


  • Gosc 042
   14 maja 2017, 07:16

   raczej to uchodcy musza sie bac przzyjazdu do PL to byloby przyjazd do PL jak kara smierci ... kazdy uchodca ktorego chcieli przeslac do PL to blagal tylko nie PL wszystkie inne cywilizowane kraje poza PL ....

  • Lujek
   14 maja 2017, 08:07

   chyba wszystko i na temat

  • Czytelnik
   14 maja 2017, 08:16

   Polaków w Uk nie chcą !

  • KOMENTARZ
   14 maja 2017, 10:37

   Dlaczego sie diwimy ze Polske chca traktowac w Uni jako kraj innej kategorii skoro oficjalnie zaprzeczamy podstawowym unijnym ustaleniom ? niedorzeczne !

  • Tak Tak Tak
   14 maja 2017, 10:42

   Tak panie ministrze Pomagać uchodzcom powinniśmy w ich własnych krajach tam na miejscu bo jeżeli oni tu prawie wszyscy przyjadą kto będzie odbudowywal ich kraje , no i czy europa będzie jeszcze Europą ",Europa będzie chrześcijańska albo nie będzie jej w ogóle"

  • THC
   14 maja 2017, 11:03

   Polscy uchodzcy z UK wracaja na lad.

  • Czytelnik
   14 maja 2017, 14:54

   ty tez wracasz benkarcie THC?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 25.04.2018
  GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

  Sport


  Reklama